Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Başpehlivan Ahmet Taşçı ile röportaj

4 min read
Başpehlivan Ahmet Taşçı ile röportaj
Başpehlivan Ahmet Taşçı ile röportaj

Kocaeli Karamürsel’li Tarihi Kırkpınar’ı 9 kez kazanan, yaşayan efsane Başpehlivan Ahmet Taşçı ile yağlı güreş üzerine röportaj.

Ahmet Taşçı, 15 Ekim 1958 yılında Kocaeli Karamürsel’de dünyaya geldi.

Karamürsel’e Başpehlivan Aydın Demir’den sonra 2. kez altın kemeri sürekli olarak getiren Ahmet Taşçı’dır.

Ahmet Taşçı, 25 yaşına kadar sporla pek ilgilenmedi. Önceleri serbest olarak çalıştı. 1982’de İzmit’te bir lastik fabrikasına işçi olarak girdi. 1985 yılında güreşmeye karar verip ustası Kadir Birlik’in antrenmanlarına katılınca fabrikadan ayrıldı. Taşçı, geç başlamasına rağmen bu spora çok çabuk ısındı ve sevdi; gücü ve kuvveti sayesinde de yağlı güreşe kısa zamanda ısındı. Kısa süre sonra çayırlara çıkmaya başladı. 

Ahmet Taşçı, 1986 yılında Kırkpınar’da büyük orta birinciliğini, 1987 yılında başaltı birinciliğini, 1988’de başpehlivanlık beşinciliğini, 1989’da da başpehlivanlık üçüncülüğü elde etti. Ahmet Taşçı, gücü ve kuvvetiyle yeşil sahaların bir devi olma yoluna girmişti artık. Rakipleri, etkili fiziği ve acı kuvveti karşısında pek tutunamıyorlardı. Taşçı, 1990 yılında, Kırkpınar Türkiye Başpehlivanlık Yağlı Güreşleri’nde; ilk turda Recep Kılıç’ı, 2. turda Saffet Kayalı’yı, 3. turda Bülent Gürbüz’ü, 4. turda Reşit Karabacak’ı, finalde ise ustası Kadir Birlik’i yenerek Türkiye başpehlivanı oldu ve altın kemeri boynuna astı. Ahmet Taşçı, artık o altın kemeri, tıpkı Aydın Demir sürekli sahibi olma yolunda idi.

Ünlü güreşçi, 1991 yılındaki Kırkpınar güreşlerinde; Bekir Şahin’i ilk turda, Reşit Karabacak’ı ikinci turda 3. turu boş çekerek atladı), Cengiz Elbeye’yi 4. turda, Bülent Gürbüz’ü de finalde yenerek 2. kez başpehlivalık kürsüsüne çıktı.

Er meydanlarında bir yıldız olan Taşçı, Türkiye’nin yağlı güreş yapılan bütün bölgelerine davet edilmeye başlandı. Bu güreşlerde de birincilikler ve ödüller birbirini kovaladı.

1992 yılı Kırkpınar güreşleri çok önemliydi Ahmet Taşçı için. Bu güreşler için aylarca süren antrenmanlara girdi. Yine iyi bir formla Kırkpınar’da rakiplerinin karşısına dikildi. Tur sayısına göre Reşit Karabacak’ı, Bülent Gürbüz’ü, Cengiz Elbeye’yi, Saffet Kayalı’yı ve finalde de Abdullah Ersoy’u devirerek, altın kemerin sürekli sahibi oldu.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde, Karamürsel’e 3., kendisine 2. altın kemeri kazandırmak için kararlı ve gayretli olan Ahmet Taşçı, 1993 yılında üst üste dördüncü kez Kırkpınar Başpehlivanlığı unvanını kazanarak yeni bir rekorunda sahibi oldu. Taşçı 1993 yılında, İbrahim Gümüş, Mehmet Gökçen, Necmi Koç ve Sezgin Yüksel’i yenerek ikinci altın kemerle buluştu.

Genç güreşçi, aynı yıl, 3 yıl üst üste kazandığı Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri altın kemerini de kazanmayı başardı.

1992 yılında evlenen sahaların devi ve aynı zamanda sempatik tavırları güreşseverlerin sevgisini kazanan Ahmet Taşçı, sade ve düzenli hayat sürmektedir. Cengiz Elbeye ile saha içinde çok çetin güreşler yaparak defalarca rakip olan Ahmet Taşçı’nın Cengiz Elbeye ile dostluğu herkes tarafından bilinmekte olup güreş tarihindeki kardeşlik ve centilmenlik kültürünü göstermişlerdir.

Ahmet Taşçı’nın Kırkpınar başpehlivanlıkları şu şekildedir:

1990 yılında Kırkpınar başpehlivanlığı
1991 yılında Kırkpınar başpehlivanlığı
1992 yılında Kırkpınar başpehlivanlığı
1993 yılında Kırkpınar başpehlivanlığı
1995 yılında Kırkpınar başpehlivanlığı
1996 yılında Kırkpınar başpehlivanlığı
1997 yılında Kırkpınar başpehlivanlığı
1999 yılında Kırkpınar başpehlivanlığı
2000 yılında Kırkpınar başpehlivanlığı


Ahmet Taşçı’nın Kurtdereli başpehlivanlıkları şu şekildedir;

1990 yılında Kurtdereli başpehlivanlığı
1991 yılında Kurtdereli başpehlivanlığı
1992 yılında Kurtdereli başpehlivanlığı
1993 yılında Kurtdereli başpehlivanlığı
1994 yılında Kurtdereli başpehlivanlığı
1996 yılında Kurtdereli başpehlivanlığı
1997 yılında Kurtdereli başpehlivanlığı
2003 yılında Kurtdereli başpehlivanlığı

Değerli Sporseverler TV izleyicileri : Daha detaylı bilgi için lütfen videoları izler misiniz? Sporseverler Tv YouTube kanalımı beğenmeyi unutmayınız. Sporseverler Tv YouTube kanalıma abone olup bildirim zilini açtığınız takdirde yeni videolardan haberdar olursunuz…

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.