Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Elmalı’da Ali Gürbüz rüzgarı esti

4 min read
Elmalı’da Ali Gürbüz rüzgarı esti

Ali Gürbüz, Kaan Kaya, Mustafa Arslan, Cengizhan Şimşek, Özkan Yılmaz, Hüseyin Gümüşalan ve Orhan Okulu’yu yenerek kemere ulaştı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Elmalı Belediyesi’nin ortaklaşa organize ettiği Pir Abdal Musa anısına düzenlenen ve Türk’ün ilk er meydanı 670. Tarihi Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde 3 gün sürdü. 2 Eylül 2022 Cuma günü başlayan güreşler, 4 Eylül 2022 Pazar günü sonar erdi. Toplam 1262 pehlivanın katıldığı güreşler birbirinden renkli görüntülere sahne oldu.

Toplam 74 pehlivanın mücadele ettiği başpehlivanlık final karşılaşmasında Orhan Okulu ile Ali Gürbüz karşılaştı. Final karşılaşmasında Orhan Okulu’nun sakatlanması sonucu Ali Gürbüz başpehlivanlığı kazandı.

Ali Gürbüz 1. Turda Kaan Kaya’yı, 2. Turda Mustafa Arslan’ı, 3. Turda direkt tur atladı. 4. Turda Kırkpınar Başpehlivanı Cengizhan Şimşek’i , çeyrek finalde Özkan Yılmaz’ı ve yarı finalde Hüseyin Gümüşalan’ı yenerek finale geldi.

Orhan Okulu 1. Turda Mustafa Kemal Karaboğa’yı, 2. Turda Sermest Bulut’u, 3. Turda doğrudan tur atladı. 4. Yusuf Can Zeybek’i, çeyrek finalde İsmail Balaban’ı ve yarı finalde Tanju Gemici’yi yenerek finale yükseldi.

Bütün karşılaşmalarda seyircinin Ali Gürbüz’e büyük bir desteği vardı. Stad adeta Ali Gürbüz sesleriyle inledi. Seyircinin büyük desteği ve Ali Gürbüz’ün de yaptığı birbirinden güzel güreşler 4. Büyük güreş olan Elmalı’da altın kemeri Ali Gürbüz’e getirdi.

Dikkat çeken olaylar ise, pehlivanın hakeme yumruk atması ile hakem yere serildi. Hakem hataraları Kurtdere’ye bakarak biraz daha az yaşandığı bir organizasyon oldu. Bitmeyen rekabet Orhan Okulu-İsmail Balaban karşılaşması yine sert mücadelelere sahne oldu. Yusuf Can Zeybek altın kemerli başpehlivanlardan Mehmet Yeşil Yeşil’i yenerken, Orhan Okulu’ya yenildi. Hüseyin Gümüşalan da altın kemerli başpehlivanlardan Recep Kara’yı yenerek kürsüye aday olduğunu gösterdi. Mustafa Taş altın kemerli Fatih Atlı’yı çıkarmasına rağmen, Hüseyin Gümüşalan’ı geçemedi. En genç başpehlivan Serdar Yıldırım’ın, Mustafa Taş ile yaptığı mücadele seyirciler tarafından alkış alan karşılaşma oldu. Yine seyircilerin en büyük desteği verdi pehlivanlardan Mustafa Doğan Özkaya, ilk turda Ünal Karaman’ı, 2. Turda Abdullah Güngör’ü, 3. Turda doğrudan tur atlarken, 4. T urda İsmail Koç ile yaptığı muhteşem mücadele ve sonucunda attığı ter taklalar ile seyirciyi coşturdu. Tabii en önemli güreş ise Cengizhan Şimşek ile Ali Gürbüz arasında idi. Herkesin merak ettiği sonucu Ali Gürbüz’ün galibiyeti belirledi.

Bir diğer konu ise Elmalı ağalık ihalesinin şimdiye kadar yapılan ağalık ihalelerinin tümünün önüne geçmesi idi. Elmalı ağalık ihalesini 11 milyon 777 bin TL ile Hakan Çetin aldı.

Ayrıca Küçük Orta Küçük Boy, Büyük Orta Büyük Boy ve Büyük Orta’da 1. ve 2. olanlar bir üst boya yükseldiler.

Toplam 74 pehlivanın katıldığı Minik-1 Boy’da 1. Mert Karakaya, 2. Yusuf Ülker, 3.’ler İbrahim Armutlu ve Arif Bulut.

Toplam 82 pehlivanın katıldığı Minik-2 Boy’da 1. Mustafa Yanmaz, 2. Yakup İsmail Çorakçı, 3.’ler Yiğit Ali Özcan ve Egehan Katrancı.

Toplam 83 pehlivanın katıldığı Teşvik-1 Boy’da 1. Emirhan Çayır, 2. Yusuf Türkmen, 3.’ler Coşkun Soydaş ve Mehmet Baran Bozkurt.

Toplam 78 pehlivanın katıldığı Teşvik-2 Boy’da 1. Süleyman Çerit, 2. Ersan Yatkın, 3.’ler Yunus Emre Öz ve Sualp Yılmaz.

Toplam 92 pehlivanın katıldığı Tozkoparan Boy’da 1. Caner Arslan, 2. Mücteba Bera Koç, 3.’ler Semih Kayacan ve Eren Bilgiç.

Toplam 98 pehlivanın katıldığı Ayak Boy’da 1. Yusuf Can Akdaş, 2. Sefa Yıldırım, 3.’ler Beytullah Sarı ve Osman Nuri Çıldan.

Toplam 110 pehlivanın katıldığı Deste Küçük Boy’da 1. Furkan Elagöz, 2. Mikail Bilen, 3.’ler Umut Erdoğan ve Yusuf Can Akdaş.

Toplam 103 pehlivanın katıldığı Deste Orta Boy’da, 1. Yusuf Kırat, 2. Ebubekir Sıddık Öçal, 3.’ler Emirhan Taş ve Muhammet Biçen.

Toplam 48 pehlivanın katıldığı Deste Büyük Boy’da 1. Ramazan Yıldız Çilenker, 2. Engin Atar, 3.’ler Ramazan Almaz ve Yusuf İslam Taş.

Toplam 179 pehlivanın katıldığı Küçük Orta Küçük Boy’da 1. Rıza Durmuş, 2. Muhemmet Enes Özcan, 3.’ler Berk Avcı ve Abdil Can Cebbar.

Toplam 84 pehlivanın katıldığı Küçük Orta Büyük Boy’da 1. Burak Bozkurt, 2. Yunus Emre Akman, 3.’ler Murat Sert ve Emre Ayyıldız.

Toplam 82 pehlivanın katıldığı Büyük Orta Boy’da 1. Engincan Akşit, 2. Kerem Kahya, 3.’ler Salih Şentürk ve Osman Hazar.

Toplam 72 pehlivanın katıldığı Başaltı Boy’da 1. Osman Kan, 2. Bekir Eryücel, 3.’ler Onur Susuz ve İlhan Kırmızıkan.

Toplam 72 pehlivanın katıldığı Baş Boy’da 1. Ali Gürbüz, 2. Orhan Okulu, 3.’ler Hüseyin Gümüşalan ve Tanju Gemici oldular.

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.