Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Okulu’nun 5 yıl içinde büyük başarısı…

4 min read
Yeni yılımız kutlu olsun...

Orhan Okulu 2018 Yılı Kırkpınar Başpehlivanı… Türkiye Cumhuriyeti Başpehlivanı Orhan Okulu… 2013 yılında çıktığı başpehlivanlık güreşlerinde iki yıl hariç kürsülerde yerini alan Başpehlivan Okulu…

Başpehlivanlığa çıkarken de tüm boylarda dereceler elde ederek Başpehlivanlığa çıktı. Son 5 yılda adını tüm güreş severlere  adeta ezberletti.

Sessiz sakin ve efendi kişiliği ile taraftarının gönlünde taht kurdu. İri yapılı olmamasına rağmen, kendinden daha yapılı ve kilolu güreşçileri dahi kolaylıkla mağlup edebilen Orhan Okulu bu yıl Edirne Kırkpınar’a damgasını vurmayı başardı. Daha önceki yıllarda yani 2015’te de başpehlivanlığı elde eden Orhan Okulu genelde kürsüde yerini almayı başardı. Hatta Başpehlivanlığa çıktığı yılın ertesinde Kırkpınar’da ikincilik kürsüsünde yerini almayı başardı. Daha sonraki yıl kürsü yapamadı. Kısacası Orhan Okulu Başpehlivan olduktan sonra iki yıl hariç sürekli kürsüde yerini almayı başardı.

Yalnız Kırkpınar’da Başpehlivan olan güreşçiler nedense ertesi yıl aynı başarıyı devam ettiremediler. Bu uzun zamandır böyle oldu. Sadece Ali Gürbüz, Recep Kara ve Mehmet Yeşil Yeşil tarafından üst üste iki kez tekrar etti. Ahmet Taşçı’dan sonra üst üste 3 kez Başpehlivanlığı kazanan olmadı. Bir dönem Recep, bir dönem Ali ve bir dönem de Mehmet fırtına estirmesine rağmın 3 yıl üst üste alıp altın kemeri alamadılar.

Geçen yılın başpehlivanı İsmail Balaban da aynı şekilde oldu. Geçen yıl muhteşem güreşler seyrettiren Balaban bu yıl istediği sonucu elde edemedi. Çünkü geçtiğimiz İsmail Balaban gerçekten muhteşem güreşler yapmıştı. Bu yıl kürsüde dahi yerini alamadı.

Tabii bizim açımızdan bunları konuşmak kolay. Fakat bir de Başpehlivanlara sormak lazım. Tam her şey yolunda gidiyor derken, bir de bakmışsınız kaybetmişsiniz. Bazen kendi hatası ile bazen hakem hatası ve bazen de o anda kuralları unutmak ile müsabakalar kaybedilebiliyor. Bir yılın emeği boşa gidebiliyor. Aslında boşa gitmiyor. Çünkü Kırkpınar’da Başpehlivan olarak görünmek de büyük bir başarı. Tabii her yıl gelip ilk turda elenmek iyi bir şey değil. Ama en azından her geçen yıl daha ileri gitmek hedefi ile güreş yapılsa daha iyi olur. Bu hem pehlivan açısından ve hem seyirci açısından önemli.

657.Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri Başpehlivanı Orhan Okulu son 5 yıldır sezon içinde olan güreşlerde de büyük başarılar elde etti. Hatta Yağlı Güreş Tv’nin düzenlediği PST (Pehlivan Skor Tablosu) de birinci Orhan Okulu çıkmıştı. Sezon başladığından bu zamana kadar olan yağlı güreşlerde Orhan Okulu en fazla birincilik alan güreşçi olmuştu. İstatistikler Orhan Okulu’yu birinci, İsmail Balaban’ı ikinci gösteriyordu. Orhan Okulu aynı zamanda geçen yıl da finalde kaybetmişti. Fakat bu yıl rakibi kendinden daha yaşlı ve tecrübeli Şaban Yılmaz idi. Orhan Okulu’nun kondisyonu ve gençliği Şaban Yılmaz’a aman verdirmedi. Sonunda haklı bir galibiyetle sonuca gitmeyi başardı.

Bu arada Şaban Yılmaz’ı özel  tebrik etmek gerekiyor. İlerlemiş yaşına rağmen, gençlere büyük bir örnek oldu.  41 yaşında geçen yıl olduğu gibi bu yılda kürsüde yerini aldı. Geçen yıl üçüncü idi. Bu yıl ikinci oldu. Acaba gelecek yıl Başpehlivan olabilir mi? Neden olmasın Şaban Yılmaz bu!..

Başaltı Ertuğrul Dağdeviren, Büyük Orta Mevlüt Köken, Küçük Orta Büyük Ali İhsan Batmaz,Küçük Orta Küçük Mehmet Ali Karacan, Deste Büyük Tufan Güzel, Deste Orta Enes Doğan, Deste Küçük Serdar Yıldırım, Ayak Yıldıray Pala, Tozkoparan Ömer Faruk Kırat, Teşvik-2 Doğukan Toprak, Teşvik-1 Cengizhan Ramazan Doğan, Minik-2 Batuhan Kucur, Minik-1 Emre Atmaca, En İyi Peşrev Yiğit Gider’e de ayrıca teşekkürler…

Tebrikler Orhan Okulu… Başarılarının devamı dileğiyle… Ayrıca her boydaki tüm pehlivanlara ayrıca teşekkür etmek gerekir. Çünkü bizler muhteşem bir yağlı güreş ziyafeti verdiler.  Seneye buluşmak dileğiyle…

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.