Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Sekapark’ta Okulu-Balaban hesaplaşması yarıda kaldı

5 min read
Sekapark’ta Okulu-Balaban hesaplaşması yarıda kaldı
Sekapark’ta Okulu-Balaban hesaplaşması yarıda kaldı

14. Sekapark Yağlı Pehlivan Güreşleri birbirinden güzel karşılaşmalara sahne oldu. Özellikle Antalyalıların birbirileriyle olan yağlı güreş karşılaşmaları kıran kırana oldu.

Tabii ilk turda Orhan Okulu ile Mustafa Taş arasında geçen güreş adeta daha sonraki turların habercisiydi. En sonunda Mustafa Taş sakatlandı. Orhan Okulu tur atladı.

İkinci turda zorlu geçen karşılaşmalar ise Cengizhan Şimşek- Kürşat Şevki Korkmaz ve Furkan Durmuş Altın-Mustafa Batu güreşleri zorlu geçen karşılaşmalar arasında idi. Aynı zamanda Şaban Yılmaz ilerlemiş yaşına rağmen, Erkan Ertan’ı künde ile yenmesine rağmen sakatlanınca turdan oldu. Bu arada organizasyonların üst üste olması yağlı pehlivan güreşçilerinin sık sık sakatlanmasına yol açıyor.

Üçüncü turda tek karşılaşma oldu. Ali Gürbüz ile Ali Yanatma arasında. Uzun süren güreşin sonunda Ali Gürbüz rakibini yenerek bir üst tura çıkmayı başardı.

İlk gün sonunda, Erkan Ertan, Yıldıray Akın, Orhan Okulu, Ünal Karaman, İsmail Balaban, Faruk Akkoyun, Okan Acar, Kürşat Şevki Korkmaz, Mustafa Batu, Hüseyin Gümüşalan, Osman Aynur, Tanju Gemici, Yusuf Can Zeybek, Nedim Gürel, Arif Akın ve Ali Gürbüz bir üst tura yükselerek son 16’ya kalmayı başardılar.

İkinci günün sonunda erken final olan Orhan Okulu-İsmail Balaban güreşi ve çok uzun süren Faruk Akkoyun-Osman Aynur güreşi güne damgasını vurdu. Aynı zamanda ilk gün sonunda Okan Acar ile Yıldıray Akın karşılaşmasının galibi Yıldıray Akın oldu. Fakat sakatlık yüzünden diğer turlara devam edemedi.

Finike Altın Portakal Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde Orhan Okulu – İsmail Balaban güreşi sert güreş sonunda İsmail Balana kırmızı kartla elenmişti. Sekapark’ta bunun rövanşı vardı. Her iki başpehlivan karşılaşmaya çok hızlı başladılar. İlk dakikalardan itibaren yine sert elenseler ve tırpanlar yüzünden iki pehlivanın da sakatlanma ihtimali ortaya çıktı. Baktılar ki olmayacak Orhan Okulu’nun hocası Kemal Yılmaz güreşi bırakması için işaret verdi. Orhan Okulu Kırkpınar öncesi sakatlık yaşamamak için güreş bıraktı. İsmail Balaban tur atlamış oldu.

Yine bu turda uzun süre güreşen Faruk Akkoyun – Osman Aynur karşılaşmasında uzatmaların sonunda mutlu sona ulaşan Faruk Akkoyun oldu. Fakat 1.5 saatten fazla güreş pehlivanların artık güreşecek dermanı kalmamıştı. İlerleyen turlarda bu yorgunluk Faruk Akkoyun için daha zor oldu. Yine bu turda uzun süren bir diğer karşılaşma ise Kürşat Şevki Korkmaz – Ünal Karaman karşılaşması idi.

Çeyrek final karşılaşmalarında Faruk Akkoyun – Mustafa Batu, Hüseyin Gümüşalan – Kürşat Şevki Korkmaz, Nedim Gürel-Ali Gürbüz ile karşılaştı. İsmail Balaban, rakibi Yıldıray Akın’ın sakatlanması sonucu doğrudan tur atlamış oldu.

Yarı finalde ise Hüseyin Gümüşalan – İsmail Balaban ile karşılaşırken, Nedim Gürel de Faruk Akkoyun ile karşılaştı.

Final karşılaşmasında ise rakiplerini yenen Nedim Gürel ile İsmail Balaban karşılaştı. Geçen sene Çardak’ta kaybeden İsmail Balaban, bu yıl da Sekapark’ta rakibine kaybetmiş oldu.

3 gün süren ve 65 başpehlivanın katılımıyla gerçekleştirilen 14. Sekapark Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin Başpehlivanı Nedim Gürel olmayı başardı.

Gelelim Sekapark ile ilgili sorunlara; Geçen yıl yaptığımız eleştireler anlaşılan göz önüne alınmış ki, er meydanı atletizm pistine taşınmış. Evet gerçekten güzel olmuş geniş olmuş ama er meydanın bu kadar geniş olması görüş alanı ve çekim alanını zorlaştırmış. Biraz daha içeriden bir sistem yapılabilirdi.

Güreşçilerin yıkanma yerleri her yerde olduğu gibi burada da en büyük sorunlardan biri idi. Adeta bataklık haline dönmüştü. Bir gider sistemi kurulamadığı için.

Yine gazeteciler için bir yer ayrılmadı. Televizyon çekimi için anlaşılanlar hariç hemen her haber yapan, fotoğraf çeken veya video çekenler için bir yer veya sistem oluşturulması gerekiyor. Nereye giderlerse oradan kovuluyorlar ne yazık ki!..

Tribünlerin daha yüksek olması gerekiyor ki, görüş alanı ona göre olsun çekim yapanlar da protokolde oturanlar da rahat seyretsinler.

Ayrıca atletizm pisti olduğu için tribün var ama sahadan uzak olduğu için oraya kimse girmek istemiyor anlaşılan. Kenarlarda yapılan seyirci alanlarında ne yazık ki kimse oturmuyor. Herkes tel örgünün kenarına dikiliyor ve oradan seyrediyor.

Belediye elinden gelen bütün ikram sistemini yapmış. Hemen herkese yetişmeye çalışmış. Üstelik yemek sistemini çok düzenli yapmasına rağmen, biraz da halkın dikkatli olması gerekiyor.

Temizlik personeli elinden gelen gayreti gösteriyor. Tüm sahayı ellerinden geldiği kadar temiz tutmaya çalıştılar.

Kimse içeri girmesin diyorlar. Fakat içerideki personelin çoğunluğu yine görevlilerden oluşuyor. Hatta çekime engel olanlar da onlar.

En çok merak ettiğim konulardan biri sürekli protokolün önünü boşaltıyorlar. Ama aynı anda 25 adet güreşin olduğu bir ortamda hangi güreş rahat seyredilebiliyor?..

Bütün karışıklıklara rağmen herkes görevini en iyi şekilde yapmaya çalışıyor. Yalnız bitmeyen konulardan biri hakemlerin yanlış kararları ve bir türlü anlaşmamaları itirazların en büyük nedenlerinden biri.

Bence hem pehlivanlara, hem hakemlere ve hem cazgırlara iyi bir ders verilmesi gerekiyor. Eğitim şart!..

Her şeye rağmen emeği geçen herkese teşekkürler…

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.