Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri başlıyor

4 min read
662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri başlıyor
662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri başlıyor

Edirne Belediyesi’nin düzenlediği 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri 7 Temmuz 2023 Cuma günü başlayıp, 9 Temmuz 2023 Pazar tarihlerinde Sarayiçi Ermeydanı’nda yapılacaktır.

Asırlık ata sporunda lig usulünde elde edilecek başarının kriter alınacağı kural değişikliğiyle gelecek yıl Sarayiçi Er Meydanı’nda daha az sayıda pehlivan güreş tutacak. Bu yıl eski sistemde devam edilecek. Yeni sistem seyir zevkini artırabilir mi? Sistem yerine oturduğu zaman belli olacak? 2 binden fazla pehlivanın katılacağı 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan güreşleri Cuma günü sabah 09:00’da minik pehlivanların kol bağlamasıyla başlayacak. 3 gün sürecek olan 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri bu yıl geçen yıldan daha zevkli olacak mı? Pehlivanlar bütün hünerlerini Kırkıpnar’a sakladığı için sanıyorum birbirinden güzel karşılaşmalar seyredeceğiz.

Bu yıl başlanan yağlı güreş liginde 7 etap yapılacak lig güreşlerinde en iyi puanı alan 24 pehlivan gelecek yıl direkt Kırkpınar baş boyunda güreşecek ayrıca Kırkpınar öncesi yapılacak ön elemeyi geçen 8 pehlivan Kırkpınar’a katılım hakkı kazanacak. Böylece baş boyunda 32 pehlivan güreşebilecek. Bu durum diğer boylarda da gerçekleşecek, diğer boylarda 64 pehlivan güreş tutabilecek.

Pehlivanın azlığı güreş otoriterlerinin geleneğe aykırı bularak eleştirdiği puanlama usulünün kaldırılmasına da imkan tanıyacak.

Pehlivan sayısının çokluğu nedeniyle Kırkpınar’da “altın puan” da denilen sistem uygulanıyor.

Eşleşen pehlivanların 40 dakika güreşip, yenişme olmaması halinde hiç ara vermeden altın puana geçiliyor ve ilk puanı alan galip sayılıyor.

Bu durum özellikle büyük boy pehlivanların güreşinde seyir zevkini düşürüyor. Bir yıllık emeğinin karşılığını almak isteyen pehlivanların büyük çoğunluğu 40 dakikayı daha az bir aktiflikle güreşi altın puan bölümüne taşıyıp, puan alarak galip olma stratejisi üzerine kuruyor. Bizim seyrettiğimiz kadarıyla da favoriler gerek lig olsun, gerek puanlama olsun işini çabuk bitiriyor. Kısacası iyi güreşenler işini çabuk bitiriyor ve dinlenmeye geçiyor.

Zorlu rakiplerin karşılaşması ise uzun zaman alıyor. Bu da bir yıllık emeğin boşa gitmemesi için rakibi karşısında daha dikkatli güreşmesini sağlıyor. Bu nedenle kaybetmemek için ellerinden gelen bütün gayreti gösteriyorlar pehlivanlar. Başpehlivan olan pehlivanın alacağı ödül de 1 milyon TL oldu.

Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nin ilk etabı 20-21 Mayıs’ta Manavgat Belediyesi 10. Yağlı Pehlivan Güreşleri ile başladı. Lig, 10-11 Haziran’da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sekapark Yağlı Güreşleri, 24-25 Haziran’da Şahinbey Belediyesi Yağlı Pehlivan Güreşleri ile devam etti.

Kırkpınar’ın ardından puanlarını yükseltmek isteyen pehlivanlar 22-23 Temmuz’da Geleneksel Aybastı Perşembe Yaylası Ordulu Mustafa Bük Pehlivan Yağlı Güreşleri, 5-6 Ağustos’ta Bursa Büyükşehir Belediyesi 15. Softaoğlu Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri, 19-20 Ağustos’ta Yunus Emre Belediyesi 8. Geleneksel Yuntdağı Yağlı Pehlivan Güreşleri, 2-3 Eylül’de ise 63. Geleneksel Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri’ne katılarak puanları artırmaya çalışacak.

Ligin 3 haftalık puanlama durumunda başpehlivanlık kategorisinde ilk 24’te yer alan Orhan Okulu, 37 puanla lider. En yakın takipçisi Ali Gürbüz 28 puanda. Mehmet Yeşil Yeşil, Hüseyin Gümüşalan, Serhat Gökmen, Yusuf Can Zeybek, Mustafa Batu, Nedim Gürel 16’şar, İsmail Balaban’ın 14, Tanju Gemici, İsmail Koç’un 12’şer, Recep Taslak, Mustafa Taş, Ertuğrul Dağdeviren, Serdar Yıldırım, Ali İhsan Batmaz’ın 10’ar, Recep Kara, Fatih Atlı, Özkan Yılmaz ve Mustafa Doğan Özkaya’nın 8’er, Süleyman Başar, Turan Balaban, Osman Aynur ve Hasan Cengiz’in ise 6’şar puanları bulunuyor. Ligde baş kategorisinde yer alan 23 başpehlivan ise henüz hiç puan alamadı.

Diğer boylarda da kıran kırana mücadeleler olacak. Özellikle başaltı boyundaki pehlivanların başpehlivan olmak için sergileyecekleri performans, başpehlivanların sergileyeceği performans kadar değerli. Küçük orta küçük boyda ise en yoğun katılımın olduğu boyda birinci gelmek ve kürsü yapmak için diğer boylardan daha fazla güreş yapmak zorunda kalacak pehlivanlar.

Edirne Belediyesi’nin düzenlediği 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri 7 Temmuz 2023 Cuma günü başlayıp, 9 Temmuz 2023 Pazar tarihlerinde Sarayiçi Ermeydanı’nda gerçekleştirilecektir. Güreşler başpehlivanlık finali bitimi, madalya töreni ve bayrağın başpehlivan tarafından göndere çekilmesi ile sonuçlanacaktır.

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.