Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

663. Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri Temmuz’da

2 min read
663. Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri Temmuz'da
663. Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri Temmuz'da

Edirne Belediyesi, UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne bir kez daha ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.  Yeni sistemle ilk kez güreşseverlerle buluşacak olan ve heyecanla beklenen 663. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin tarihi ise belli oldu. Edirne Belediye Encümeni’nin aldığı karar doğrultusunda 663. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali 1 Temmuz– 7 Temmuz 2024 tarihleri arasında düzenlenecek.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin ise 5-6-7 Temmuz tarihlerinde Sarayiçi Er Meydanı’nda gerçekleştirileceğini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Her pehlivanın en büyük hayali, en büyük hedefi Kırkpınar’da güreşmek, dualı çayırda mücadele etmek. Ancak 663. Kırkpınar itibariyle her zembilini kapan Kırkpınar’da güreşemeyecek. Bu yıl başlanan yağlı güreş liginde 13 boyda en iyi puanı alan 64 pehlivan, başpehlivanlık güreşlerinde ise 32 pehlivan katılabilecek. Önümüzdeki yıl 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde toplamda 864 pehlivan 14 boyda dualı çayıra çıkıp, güreşecek. İşte bu değişim güreşin seyir zevkini daha da artıracak. Özlenen kıran kırana güreşler, dualı çayırda yeniden bizlerle buluşacak” diye konuştu.

Daha nitelikli, kaliteli, seyir zevki yüksek ve gelenekselliğine daha yakın kıran kırana bir Kırkpınar izlemek isteyen herkesi 663. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne davet eden Gürkan, “663. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin tarihlerini belirledik. Bizler, 1 Temmuz– 7 Temmuz 2024 tarihleri arasında şehir içi ve şehir dışında birçok misafire ev sahipliği yapmaya hazırlanırken sizler de o tarihlerde rotanızı Edirne olarak belirleyin. 663. Kırkpınar’a, bu tarihi anlara tanıklık etmek isteyen herkesi Edirne’mize bekliyoruz”dedi.

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.