Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Fenerbahçe Beko’da kondisyon yetersiz!

4 min read
Fenerbahçe Beko’da kondisyon yetersiz!
Fenerbahce-Bekoda-kondisyon-yetersiz

Fenerbahçe Beko, THY Euroleague’de geçen seneden devam eden hastalığını bir türlü atlamadı.

İlk iki çeyreği iyi oynarsa, 3. ve 4. Çeyrekleri çıkarmakta zorlanıyor. Evet Euroleague zor bir lig ama bunun için kurulan bir takım var. Ona göre yatırım yapılıyor. Ona göre çalışma olması lazım. Üstelik ona göre de oyuncu alındığına göre neden olmuyor. Üstelik de Koç Dimitris İtidus 2 Avrupa Şampiyonu apoletli. Neden olmuyor? Bunun sorulması gerekiyor. Çünkü daha önce büyük başarılar elde edilen takımın başarısızlığının sorgulanması ve çözümün üretilmesi gerekiyor.

Takımın kondisyonu yetersiz. Çünkü ilk 2 çeyreği başarılı oynayan takım diğer çeyreklerde düşüyorsa. Bunun önleminin alınması gerekiyor. Bir de oyuncu çeşitliğini bir türlü ortaya koyamıyor. Hep aynı oyuncularla oynadığın zaman başarı gelmez. Elindekini de kaybedersin. Delici bir forvet yani şutör guard lazım.

Daha önce oynayan Baby Dickson gibi. Her zaman her yerde basket atabilen bir basketbolcu. Aslında bu da son Real Madrid maçında gelişti. Yam Madar bu işi yapabileceğini gösteriyor. Fakat İtidus bir türlü karar veremiyor. Aynı futbolda İsmail Kartal’ın böyle bir kafası duruyor ya. Aynen Dimitris İtidus’un da kafası bir duruyor. Ne yapacağını ve nasıl çözüm bulacağını bir türlü çözemiyor. Demek ki, dersine daha iyi çalışması gerekiyor. Bu çalışma yetersiz…

Bir de daha önce kadın basketbolunda bunu birkaç kez yaşadık. Tam maç tıkandığı zaman bir çözüm üreten yani bir basket dahi atan birini çıkarmak en önemli olay bu. Ne zaman ki, kadın basketbolunda geçen yıl marina Maljkovic bu işi çözünce şampiyonluk geldi. İşte Fenerbahçe Beko’da da İtidus’un bu işi çözmesi gerekiyor. Oyun tıkandı bu durumda mesela hiç oynatmadığın birini o anda oyuna koyacaksın ve maçı kazanacaksın. Bu da sürpriz bir isim olacak. Mesela sürekli aynı isimlerde ısrar ediyor ve kazanacağı maçları kaybediyor.

Burada biraz da suçu kendisinde araması lazım. Çünkü Türkiye’nin en iyi üçlük atan ismi Melih var neden bir kez olsun denemiyorsun. 7 kez hücumdan boş dönüyorsun hala takımda değişiklik yapmıyorsun. Neyi bekliyorsun 7 kez boş dönmek rakibin 2 sayı atması ile 14 sayı fark, 3’lük olması durumunda 21 sayı fark. Matematiksel olarak bir düşünmek gerekiyor. Mesela sadece 3’lük atmak için boşuna şutların harcanması bu da ayrı bir konu. Hücumdan boş dönmediğiniz zaman maçı kazanmama ihtimaliniz yok.

Oynayan oyuncu sayısını fazlalaştırması lazım. En azından 3 dakikalık aralıklarla Obrodovic yapıyordu. Öne geçtiği zaman en azından faulleri yaptıracak birilerine alması gerekiyor. Bunu da yapmıyor ne yazık ki!..

Kafası bir yere takılıyor ve orada kalıyor. Tabii şunu söylemek gerekiyor. Bu iş bu kadar kolay değil biz sadece seyrediyoruz ve yorum yapıyoruz. Her 2 günde bir maç yapmak seyahatler kolay değil. Ama bizim de beklentimiz kazanmak, tabii onların bize galibiyeti alıştırması yüzünden oluyor bunlar hep!..

Kişiler üzerinden konuşmuyoruz. Çünkü takım kazanır, takım kaybeder. Bir oyuncu üzerinde yoğunlaştığınız zaman hem kazandırabilir, hem de kaybettirebilir. Ama takımın tümü defans ve hücumda birlik olduğu zaman maçı kazanma ihtimaliniz var. İyi defans yaparken sayı atamazsanız yine kaybediyorsunuz. Ama bildiğim tek şey her zaman her yerde basket atmanız gerekiyor yoksa kazanma ihtimaliniz yok!.. Daha çok çalışmak ve güçlü olmak şart. Bunu sağladığınız zaman galibiyetler de arka arkaya gelmeye başlayacak. Tabii bir galibiyet ruhu oluşturmak şart!..

Not: Bu yazıyı yalnızca Fenerbahçe’liler okusun lütfen!..

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.