Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Fenerbahçe iyi de oynasa olmuyor!..

5 min read
Fenerbahçe iyi de oynasa olmuyor!..
Yeni yılımız kutlu olsun...

3 gün önce Royal Antwrep’i 3-0 mağlup eden Fenerbahçe, 3 gün sonra tanınmayacak halde idi. Anlaşılmayan konu da zaten bu. Neden böyle oluyor, bunu anlamak mümkün değil?

Bir oyun standardı yok. Evet Avrupa’da maç yapan takımlar dökülüyor deniyor. Ama 3 günde bir maç yapmak yıllardan beri Türk takımlarına zor geliyor. Bunu kaldıramıyorlar. Peki de Avrupa’daki takımlar da bu şekilde maç yapıyorlar. Onların bizden bir üstünlüğü var mı? Neden biz bunu başaramıyoruz. Bir kez bu konuyu çözmek gerekiyor.

Eskiden 3 tane oyuncu değiştirme hakkı varken, şimdi ise 5 oyuncu değiştiriliyor. Yaklaşık olarak takımın yarısını değiştirmiş oluyorsunuz. Bunun bir bahane olmaması gerekiyor diye düşünüyorum. Pareira bunu gündeme getirmeye devam ediyor. Portekiz’de teknik direktörlük yaparken böyle bir şey diyor muydu? En çok merak ettiğim konu da bu. Avrupa’da kimsenin böyle bir dertten yakındığını görmüyoruz. Bunlar ne yapıyorlar da bunu başarıyorlar, ona bakmak gerekir. Avrupa’da veya diğer ülkelerde de bu şekilde iş yürüdüğüne göre bu nasıl çözülüyor ona bakmak gerekir.

Hatta zirveye oynayan Avrupa’nın sayılı takımları genel kadroyu bozmadan bütün maçları kazanmayı başarıyorlar. Biz de neden olmuyor? Demek ki çalışma yetersiz. Futbolcular kendilerine iyi bakmıyorlar. Düzenli uyku sistemi olmayınca başarı da gelmiyor. Fenerbahçe, Kayserispor karşısında adeta ölü şeklinde maça başladı. Hatta bir de penaltı kaçırınca golleri de yemeye başlayınca aynı futbolcular nasıl oynamaya başladı. Bu işi baştan sıkı tutsanız bunları yaşamazsınız. Bütün maçlara final havasında çıkarsanız başarılı olursunuz. Şunu da belirtmek isterim, “Fenerbahçe ne zaman hangi finalde şöyle muhteşem bir futbol ve rahat galibiyet yüzü gösterdi?” bu bugünkü mesele de değil.

Fenerbahçe sürekli taraftarına adrenalinin üst seviyesini yaşatmayı beceriyor. Gerek kazanırken, gerek de kaybederken. Anlaşılması zor bir takım. Taraftarın da bunu anlaması zor. Kırılabilecek bütün rekorları alt üst etmeyi her seferinde başarıyor. Hep uç noktalarda. Böyle rahat seyredebileceğimiz bir maç yok.

Gerçeği söylemek gerekirse, Royal Antwrep maçında da hazırlık paslarında bir iki hata yaptılar. Fakat Antwrep’li futbolcular bu hataları değerlendiremediler. O maçta da dikkatsizlikten gol yiyerek başlayabilirdik. Onların uyanmaması bizim hataların tolere edilmesini sağladı. Daha sonra elimize geçen fırsatları da iyi değerlendirmeyi başarınca her şey yolunda gibi göründü. Ama 3-0 öne geçtikten sonra da doğru düzgün futbol anlayışı olmayınca tarihi farkı kaçırdı. İşinize lütfen dikkat edin. Daha iyisini yapmak için gerekin yapsanız daha başarılı olursunuz. Hemen rehavet çöküyor. Hemen yoruluyor. Anlamak mümkün değil.

Şöyle maçlara bakıyoruz. Daha oyuna yeni girmiş bir futbolcu isim vermeye gerek yok. Koşmaktan aciz. Henüz oyuna yeni girmiş. Anlamak mümkün değil. Nasıl bir yorgunluk var bunu da çözmek mümkün değil.

Teknik Direktöre gelince sürekli bahane üretmekten artık vazgeçmesi gerekiyor. Çünkü 12 hafta sonunda hala ne zaman, neyi, nasıl yapacağını hala anlayamadın mı? Pareira’ya birinin Fenerbahçe’nin normal bir takım olmadığını anlatması lazım. Hala daha anlamamış. Siz sıradan bir futbol takımının teknik direktörü değilsiniz. Öncelikle bunu anlamanız lazım. Kaç maçtır ismini vermek istemiyor sağ kanatta oynattığın bir oyuncu ne yazık ki, orta yapmaktan aciz. Sürekli ilk 11’de görev veriyorsun. Neden anlatmıyorsun. Neden böyle oynuyorsun diye sormuyor musun? Her zaman aynı hatayı adama nasıl tahammül edebiliyorsun. Sanki 5-0 galipmişiz gibi futbol oynuyoruz.

Fenerbahçe’nin geriye pas vermesini yasaklamak lazım. Geriye verilen paslar yüzünden yenilen goller yüzünden çok başarısız sonuçlar almaya devam ediyoruz. Bugünkü mesele de değil ayrıca. Geriye verilen yanlış paslar sürekli kısa düşme kaleci hatası derken maça 1-0 mağlup başlıyorsun. Bu kez maçı kurtarmak için sürekli bastırıyorsun ve kalende gol ve goller görmeye devam ediyorsun.

Sonra maçı kurtarmak için ne kadar efor sarf ediyorsun bunu da başaramıyorsun. Sonunda üst üste alınan mağlubiyetler. Lütfen biraz dikkatli olalım. Son vuruşlar da aynı şekilde. Bir şut atmayı öğrenemedik. Millet uzaktan yakından kalene attığı şutlarla galibiyete gidiyor. Siz hala en iyi şut atanlara bir kez olsun şut attırmıyorsunuz. Ne bekliyorsunuz? Ne zaman yapacaksınız? Başkanı mı yemek derdiniz. Yoksa teknik direktörü mü? Eğer derdiniz varsa açık açık konuşmanız gerekir. Bir sorun varsa ligin başında çözülmesi gerekir. Sonra ligin sonunda aynı sorunlar yaşandığı takdirde şampiyonluklar da gider.

Seyircinin de takıma sahip çıkması şart. Sonuna kadar tam destek, olmadığı zaman hesap sorarsınız. Ama maç bitene kadar desteği lütfen verelim. İki yıldır seyirci yoktu. Özlenen anlar geldi. Buna göre sonuna kadar destek verirsek başarı da gelir. Tabii tek taraflı olmaz herkes taşın altına elini atması lazım.

Gol ayaklarının ayaklarını düzelttirmeleri şart!.. Kayseri maçı için kaçan penaltı ve direkten dönen toplar gol olsaydı maç 7-2 Fenerbahçe’nin galibiyeti ile biterdi. Lütfen dikkat!..

Not: Bu yazıyı sadece Fenerbahçeliler okusun!..

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.