Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Kırkpınar’da başpehlivan kim olur?

4 min read
Kırkpınar'da başpehlivan kim olur?
Kırkpınar Başpehlivanı kim olur?

Bugüne kadar yapılan Türkiye Yağlı Güreş Ligi sıralamasında zirvenin sahibi Orhan Okulu, takipçisi Ali Gürbüz. İstatistikler Orhan Okulu ve Ali Gürbüz’ün final yapacağını söylüyor.

Burada unutulmaması gereken bir konu da var geçen yılın final yapan iki ismi Cengizhan Şimşek, geçen hafta normal güreş dışında güreşlere katılmadı. Rakibi Mustafa Taş ise ligde yapılan güreşlerde bekleneni veremedi. Aynı şekilde geçen yılın 3.’lüklerini paylaşan Ertuğrul Dağdeviren ve İsmail Balaban’dan da beklenen olmadı.

Geçen yıl yaşanan sürprizler ve birbirinden güzel güreşler bu yıl olur mu? Kündeci  veya modern dilde suplex ustası Cengizhan Şimşek’in devreye girmesi ile nasıl bir hal bilinmez. Burası Kırkpınar, kimler geldi kimler geçti. Zirveyi ben kazanırım diye gelen kaç pehlivan elendi gitti. 662. Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri, tarihi ve unutulmaz günleri yaşayacak.

Geçen yıl başpehlivanlığa çıkan Ali İhsan Batmaz, Mustafa Doğan Özkaya, Mustafa Arslan ve Türkiye’nin en genç başpehlivanı Serdar Yıldırım nasıl bir performans sergileyecek? Manavgat’ta Serdar Yıldırım, Osman Aynur ve Nedim Güreli geçmeyi başarmıştı. Ali İhsan Batmaz, Seka’da Recep Kara’yı geçmeyi başardı. Mustafa Doğan Özkaya sergilediği güreşlerle güreşseveri mest ediyor. Mustafa Arslan ise geçen yıl İsmail Balaban’ı Karamürsel’de yenmişti. Seka’da uzun süren bir güreşin sonunda sakatlanarak bıraktı.

Güreşseverin gönlünde taht kuran isimler de var Yusuf Can Zeybek, daha önceleri Başpehlivan olurken sergilediği performans ile Furkan Durmuş Altın. Son günlerde başarılı güreşler çıkartan Mustafa Batu, Karamürsel’in gözdesi Hüseyin Gümüşalan, Kocaeli’den Nedim Gürel, Tanju Gemici ve Faruk Akkoyun.

Manavgat adına güreşe Fatih Atlı, Serhat Gökmen, Balıkesir adına güreşen Mehmet Yeşil Yeşil, yılların eskitemediği Recep Kara ne yapacağı belli olmaz. Serik’li Osman Aynur, Korkuteli’li Hasan Cengiz, Ankara adına güreşen Samsun’lu Özkan Yılmaz ve yine Samsun’lu Recep Taslak, Antalya adına güreşen Manisa’lı Süleyman Başar ve ikizlerden Turan Balaban ilk 24 başpehlivanın arasında.

Türkiye Yağlı Güreş Ligi sıralaması; Orhan Okulu, Ali Gürbüz, Mehmet Yeşil Yeşil, Hüseyin Gümüşalan, Serhat Gökmen, Yusuf Can Zeybek, Mustafa Batu, Nedim Gürel, İsmail Balaban, Tanju Gemici, İsmail Koç, Recep Taslak, Mustafa Taş, Ertuğrul Dağdeviren, Serdar Yıldırım, Ali İhsan Batmaz, Recep Kara, Fatih Atlı, Özkan Yılmaz, Mustafa Doğan Özkaya, Süleyman Başar, Turan Balaban, Osman Aynur, Hasan Cengiz, Ünal Karaman, Faruk Akkoyun, Furkan Durmuş Altın, Kürşat Şevki Korkmaz, Serhat Balcı, Emre Erkal, Okan Acar, Ali Rıza Kay, Yıldıray Akın, Mustafa Arslan, İsmail Erkal, Mecit Yıldırım, Erkan Ertan, Süleyman Aykırı, Gökhan Arıcı, Kaan Kaya, Ali Yanatma, Ali Altun, Hamza Köseoğlu, Atilla Güzel, Salih Dorum, Serkan Serttürk, Rıza Yıldırım ve Yalçın Üncül aldıkları puanlara göre sıralanan başpehlivanlar.

Hiç puan alamayanlar; Menderes Saltık, Onur Balcı, Mustafa Kemal Karaboğa, Fatih Çakıroğlu, Arif Akın, Semih Turgut, Salih Erinç, Abdullah Güngör, Ahmet Kavakçı, Osman Özgün, Ali Güngör Ekin, Hüseyin Demir, Hasan Zeybek, Ramazan Bircan, Şahali Kurt, Fatih Koyuncu, Ahmet Selbest, İbrahim Çoraman, Onur Şenel, Recep Çakır, Hüseyin İyican, Ali Gökçen, Hasan Çalışır ve 3 lig güreşine katılmadığı için Cengizhan Şimşek.

Şimdi bu sıralamaya göre kürsüde Orhan Okulu, Ali Gürbüz, Mehmet Yeşil Yeşil ve Hüseyin Gümüşalan diyor istatistikler. Yağlı Güreş Ligi’ne yansımayan güreşlerde puanlama geçerli olmadığı için durum şimdilik böyle.

Diğer pehlivanların Kırkpınar’da sergileyecekleri performans başpehlivanı belirleyecektir. İyi çalışan ve sonuna kadar mücadele eden, sıcağa dayanan sonunda mutlu sona ulaşacaktır. Altın kemer senesi de olmadığına göre katılan bütün pehlivanların şansı var. Tabii ki altın kemerliler ve kürsü yapanlar her zaman için avantajlıdır. Fakat avantaj dezavantaja dönüşmemesi için bütün pehlivanlar ellerinden gelen gayreti göstereceklerdir başpehlivan olabilmek için…

Kırkpınar Başpehlivanı kim olur? Cevabı 9 Temmuz  günü başpehlivanlık finali sonunda belli olacaktır.

Kırkıpınar’a katılan tüm pehlivanlara başarılar diliyoruz…

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.