Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Kurtdere’de hakemler dereden çıkamadı

3 min read
Kurtdere’de hakemler dereden çıkamadı
Kurtdere’de hakemler dereden çıkamadı

Balıkesir 62. Kurtdere Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde akıl almaz hatalar oldu. Bu nasıl bir yönetim anlaşılması mümkün değil. Aynı olayda bir pehlivan yenik sayılırken, bir diğer pozisyonda galip ilan edilebiliyor. Anlamak mümkün değil!..

Hemen her güreşte hata oluyor. Bunu anlıyoruz ama bu kez ayyuka çıktı hatalar. Bunu önleyecek bir sistem yok mu? Üstelik hatayı yapan hakemler bilemedin 1 yıl veya birkaç yıl önce onlar da güreş tutuyorlardı. Şimdi hakem oldular kendilerine yapılan hataları tekrarlamaya devam ediyor.

Başpehlivanlar veryansın ediyor ama kimsenin umurunda değil. Kule hazretleri kararı verdikten sonra iş bitiyor. Ama aynı kule bir başka olayda kendi hatasını düzeltebiliyor. Meydan hakemi de var ama bir türlü olaylar çözülemiyor. Yönetim değişti ama hatalar bir türlü düzelmedi.

Benim fikrime göre bu hakemlerin bir eğitimden geçirilmesi şart oldu. Yeni yönetim veya eski yönetim artık bir el atılması gerekmiyor mu? Daha önce Kırkpınar’da, bilemedim Kumluca’da, bilemedin Kurtdere’de ve Elmalı’da hatalar ve haksızlıklar devam ediyor.

Tabii bunu pehlivanlar söylüyor. Ama kimin başına hatalı bir karar gelirse itiraz ediyor. Ama kazanan da demiyor ki, bu benim hakkım değil diye bir uygulama da yok. Hakemler hatalı karar verdi diyelim. Burada pehlivan da centilmenliğini ortaya koyup, hayır bu karar doğru değil ben yenildim deme cesaretine sahip olabilir mi?

En centilmen spor branşı olan yağlı güreşte bunu yapabilecek bir babayiğit var mıdır? Hakemler üstelik alt boylarda daha çok hatalar yapıyor. Onların hakkını kimse savunamıyor. Savunsa da bir şey değişmiyor. Daha sonra da hakemlerin çıkıp helallik istemeleri de ayrı bir senaryo. Madem öyle işine gereken önemi neden vermiyorsun.

Tabii yoğun güreş programından dolayı bir eğitim programı da bir türlü verilemiyor. Kış döneminde hakem seminerleri var bunların yetersiz olduğu bu yönetimlerde kendini ortaya çıkardı.

Bence iyi pehlivan olmak iyi hakem ve yönetici olmak anlamına gelmez. İyi pehlivan olabilirsiniz. Ama iyi bir hakem olamazsınız. Bu da bir meslek haline gelmeli. Hakemlik veya yağlı güreşin diğer ritüellerini de iyice bir gözdene geçirmeli ve yeniden değerlendirmesi yapılmalıdır.

Eğer buna el atılmaz ise daha çok haklar boşa gidecek ve ‘ah’lar alınmaya devam edecek. Bunun için yönetmeliğin değişmesi gerekiyorsa bir an önce değişmeli. Nasıl olsa Kırkpınar’a daha çok var. Kış dönemi de geliyor.

Bu yağlı güreşin paydaşları bir araya gelsin ve yeniden yazılsın. Aynı zamanda bütün paydaşların ortak kararı olarak deklare edilmesi gerekiyor. Yoksa bu iş böyle devam eder gider. Üç nokta, puan vs. bütün bunların yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Yoksa çok canlar yanacak. Canı yanan da isyan etmeye devam edecek. Galip ilan edilen de o gün için sevinecek. Bir başka güreşte başına geldiği zaman bu kez o da isyan edecek. Bu iş böyle devam edip gidecek.

Kangren olan yarayı temizlemenin zamanı geldi. Hakemler Kurtdere’de derece kaldılar ne yazık ki sınıfı geçemediler…

 

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.