Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Şampiyon Arjantin

3 min read
Şampiyon Arjantin
Şampiyon Arjantin

FİFA 2022 Dünya Kupası’nı finalde Fransa’yı penaltılarla eleyen Arjantin Milli Takımı kazanmayı başardı. Normal maçta 90 dakika 2-2 beraberlikle sonuçlandı. Uzatma dakikalarında da 3-3’lük eşitlik vardı. Seri penaltı atışları sonucunda Arjantin, Fransa’yı 4-2 yenerek 22. Dünya Kupası’nda 36 yıl sonra 3. kez şampiyon oldu.

Arjantin daha önce 1978 ve 1986 yıllarında 2 kez Dünya Kupası’nı kazanmayı başarmıştı. Bu kez de Katar’da düzenlenen 22. Dünya Kupası’nı kazanarak 3 kez bu kupayı kazanma başarısı göstermiş oldu. 10 numaraların efsaneleştiği kupalarda daha önce 1978’de Kempes, 1986’da Maradona ve şimdi de 10 numara Lionel Messi ile mutlu sona ulaşmayı başardı.

Arjantin’e kupayı kazandıran daha önceki yazımda da söylediğim gibi Suudi Arabistan yenilgisi oldu. İlk maçta alınan bir darbe ile daha dikkatli futbol oynamaya başlayan Arjantin, kupanın ne kadar önemli olduğunu ve buna göre oynamak gerektiğini kendine ders edindi. Hatta bu maçta ta 2-0 öne geçmesine rağmen, bu üstünlüğünü koruyamadı. Teknik Direktör Lionel Scaloni’nin zamanında değişiklikleri yapmaması takımın oyundan düşmesine neden oldu. Yine işi riske atacaktı. Fakat uzatmalarda yine üstünlüğe ulaşmasına rağmen yine galibiyeti koruyamadı. Arjantin, Hollanda’yı da penaltılarla elerken büyük başarı göstermişti. Şimdi de Fransa’yı penaltılarla elerken yine aynı başarıyı tekrarlamayı başardı. Arjantin Kalecisi Emiliano Martinez’in muhteşem penaltı kurtarışları turnuvaya damgasını vurdu. Tabii penaltıları atanların da başarılı olması önemli. Fransa bu konuda başarısız olunca en son Dünya Kupası’nı kazanan Fransa 3. kupadan oldu.

Arjantin’in gollerini 23. ve 109.’uncu dakikalarda Lionel Messi ve 36. dakikada Angel di Maria kaydederken, Fransa’nın gollerini 80, 81 ve 118. Dakikalarda Kylian Mbappe attı. Kylian Mbappe, attığı 3 golle hat-trick yaptı ve turnuvanın 8 golle gol kralı oldu.

FİFA 2022 Dünya Kupası’nda Arjantin şampiyon, Fransa ikinci, Hırvatistan üçüncü ve Fas ise dördüncü olarak turnuvayı bitirdi.

Bu turnuvada penaltılar sonucu elenen takımlar; Hollanda, Arjantin’e; Japonya, Hırvatistan’a; Brezilya, Hırvatistan’a; İspanya, Fas’a ve finalde Fransa, Arjantin’e kaybetti.

Demek ki ne imiş? Burası Dünya Kupası burada yapacağın en ufak bir hata pahalıya maloluyor. Onun için çok dikkat etmek gerekiyor. İşi ciddiye almak gerekiyor. Bir takım küçümsemek nelere mal oldu hep birlikte gördük. Onun için dersine iyi çalışacaksın sonunca kadar mücadele edeceksin. Bir de penaltı atışları için daha çok çalışma yapmak gerekiyormuş. Sonunda dersine iyi çalışan ve sonuna kadar mücadele eden ve ilk maçta Suudi Arabistan’a kaybederek kötü başladığı turnuvayı zirvede bitiren Arjantin Dünya Şampiyonu olmayı başardı.

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.