Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Türkiye Yağlı Güreş Lig Şampiyonu Orhan Okulu

2 min read
Türkiye Yağlı Güreş Lig Şampiyonu Orhan Okulu
Türkiye Yağlı Güreş Lig Şampiyonu Orhan Okulu

Muratpaşa Belediyespor başpehlivanı Orhan Okulu, bu yıl ilki düzenlenen Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nde, bitime bir hafta kala şampiyonluğunu ilan etti.
Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu tarafından kurulan 7 haftalık yağlı güreş liginde ilk şampiyon, Manisa Yunusemre Belediyesi 8. Yuntdağı Yağlı Güreşlerinin ardından belli oldu. Er meydanlarında Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal adına güreşen Orhan Okulu, Türkiye Güreş Ligi’nde, son hafta öncesi, şampiyonluğunu ilan etti.
Lig, mayıs ayında Antalya Manavgat Belediyesi’nce 10.’su düzenlenen yağlı güreşlerle başladı. Ligin ilk güreşini üçüncü tamamlayan Okulu, Kocaeli 15. Sekapark Yağlı Güreşlerinde ise birincilik kürsüsüne çıktı. Ardından gerçekleşen Gaziantep Şahinbey 1. Yağlı Güreşlerinde de birincilik kürsüsünü kaptırmayan Okulu, 915. Ordulu Mustafa Aybastı Perşembe Yaylası Yağlı Güreşleri ve 15. Mehmet Softaoğlu Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri’ni ikinci tamamladı. Okulu, hafta sonu gerçekleşen Yunusemre Belediyesi 8. Yuntdağı Yağlı Güreşleri’ne çeyrek finalde veda ederken topladığı 63 puanla ligin son etabı öncesi şampiyonluğunu ilan etti. Lig, Okulu’nun 2015-2017 yılları arasında üç kez üst üste başpehlivan olduğu 63. Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşleriyle sona erecek.
Belediye Başkanı Ümit Uysal, ilk şampiyon Orhan Okulu’yu kutlarken Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun ilk uygulamasını bu yıl 5.’sini düzenledikleri Muratpaşa Belediyesi Yağlı Güreşleri’nde yaptığı video yardımcı hakem (VAR) sistemi de dahil bir çok yeniliği ata sporuna getirdiğini aktardı. Yağlı güreş liginin bu yeniliklerden olduğunu belirten Başkan Uysal, elde edilen dereceler, kazanılan şampiyonluklar kadar ecdat yadigarı olan bu spora tutarlı ve kararlı bir şekilde hizmet etmenin öneminin altını çizdi.
Başkan Uysal, “Orhan Okulu, Muratpaşa Belediyesporumuzun diğer pehlivanları ve er meydanında büyük mücadeleler veren tüm pehlivanlarımız, bu sporun hakkını vererek ata sporumuzun iyi birer temsilcisi olmaya devam ediyorlar. Hepsini kutluyor ve bu spora gönül vermiş biri olarak teşekkür ediyorum” diye konuştu.

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.