Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Vitor Periera gitti ama Fenerbahçe’de sorun bitmedi

6 min read
Vitor Periera gitti ama Fenerbahçe’de sorun bitmedi
Yeni yılımız kutlu olsun...

Taraftarların bu işi bilmiyor dedikleri Vitor Periera gitti, hatta dediler ki, teknik direktörsüz bile oynasa maç kazanır dedikleri takım bu akşam 9 kişi kalan Fatih Karagümrük’e penaltı olmasa gol dahi atamadı. Tabii taraftarlar her işi bildikleri için bir türlü de düzen tutmuyor. Hepimiz her işi biliyoruz. Teknik Direktör ne kadar iyi olursa olsun futbolcu oynamazsa nasıl başarılı olur takım? Lütfen oturup bir kez olsun düşünsünler. Belki bunları konuşanlar daha önce Fenerbahçe’nin neler yaşadığını bilmiyorlar. Dün kötü dediklerine bugün iyi diyorlar. Başarı gelmeyince iyi olan da kötü oluyor.

Bu sadece Fenerbehçe’nin değil bütün takımların başına geliyor. Ama Fenerbahçe’de her şey açık ve gündem konusu olduğu için daha sancılı geçiyor. Rakipler 8 maç kazanamıyor kimse bir şey demiyor. Tabii bunda en büyük etken medya oluyor. Yalan haber yapmayı da seviyorlar. Hiçbir şey yokken yalan haber yaparak Fenerbahçe’yi karıştırmayı başarıyorlar. Tabii Fenerbahçe yayın organı olan Fenerbahçe TV’nin de konuyu iyi ele almayışı taraftarı çıldırtıyor. Fenerbahçe web sitesinden haber veriliyor. Fakat buraya bazı seyirciler ulaşamadığı için diğer kanalların ve gazetelerin haberlerine daha çabuk inanıyorlar. Birin çıkıp bir açıklama yapmasını istiyorlar ne yazık ki, bu da yok. İletişim kopukluğu ve dedikodular yüzünden böyle bir büyük camia ne yazık ki, alt-üst ediliyor.

Şimdi şöyle bir şey var, Türkiye’de gündemi sarsacak nedir? Fenerbahçe… Bunu herkes biliyor ve Fenerbahçe üzerinden oyunlar oynanıyor. Bunu da çok iyi kullanıyorlar. Fenerbahçe de ne yazık ki, buna alet oluyor. Bunu çözmenin yolu iletişimden geçer. Doğru düzgün haber verilmeyince kim ne derse inanıyorlar. Bir de kulaktan kulağa yayılan yalan haberler taraftarı çileden çıkarıyor.

Bu olaylarda sadece bugün yaşanmadı. Genç arkadaşlar belki bunları bilmez. Ama ben bildim bileli Fenerbahçe gündem değiştirme mekanizması olarak kullanılıyor. Fenerbahçe inanılması güç bir takım. Ne yapacağı belli olmuyor. En olmadık işleri yalnızca Fenerbahçe yapar. Pendik faciasını hatırlayanlar var mı? Aydın faciasını hatırlayanlar var mı? Bunun gibi daha neler yaşanıyor. Takımın kendinden kaynaklanan olaylar.

Fenerbahçe’ye en iyi transferler yapılır. Ama her zaman şampiyonluk gelmez. En fazla 2 kez üst üste şampiyonluk. Başka var mı? Yok!.. Ama Fenerbahçe’de 3 yılda en azından bir şampiyonluk yaşadığı için her şey ört bas edilir. Daha önce Aziz Yıldırım döneminde de 7 yıl şampiyonluk gelmemişti. Bir de Fenerbahçe’nin yeni gelen başkana azap çektirme özelliği var. Bunu bugün mü gördük? Hayır. Daha önce bu filmi kaç kez izledik. Tamam şimdi takım düzeldi dediğiniz anda, mutlaka bir şey çıkar. Bunu ben bildim bileli yaşıyoruz. Mesela örnek verelim 9 puan fark varken şampiyonluğu kazandı mı? Kazandı. Peki 7 maç kala son maçta şampiyonluğu verdi mi? Verdi. Hem de birkaç kez yaşandı. Geçen yıl Erol Bulut gelsin dediler. Geldi sezon bitmeden gönderildi. Devamında Emre Belezoğlu ile devam edildi. Ne oldu bir maçı kazansa şampiyon olacak. Ama ne yazık ki yok? Futbolcular, teknik direktörü de yer, başkanı da yer. Ben onu bunu bilmem.

Bu bir ekip işidir. Ekip ahenk içinde olmaz ise başarı gelmiyor. Tabii her şeyi düzenli yapsanız dahi dış etkenler de bitmiyor. Bunu da bir kenara yazalım. Her şey düzenli giderken, bu kez hakemlerin verdiği yanlış kararlar yüzünden Fenerbahçe alaşağı edilir. Bitmeyen bir çiledir Fenerbahçeli olmak… Rakipler bir sürü sorun yaşar ama bu kadar büyütülmez. İki hafta önce Beşiktaş ve Galatasaray yenilmiş. Ama televizyonda konuşulan konu ne biliyor musunuz? Fenerbahçe… Gündem değiştirmenin tek yolu var, yense de yenilse de Fenerbahçe’yi gündemden uzak tutmamak.

Tabii bir de 3 Temmuz, otobüs kurşunlanması gibi olayları da göz ardı etmemek gerekiyor.

Bütün bunlara rağmen Fenerbahçe başarılı olması gerekiyor. Olmazsa olmaz. Başarısız olma hakkı var mı? Var ama bu kadar değil.

Bütün sorunun Vitor Periera da olduğunu söyleyenler, şimdi Zeki Murat Göle’ye ne demeli? Diyelim ki başkan da gitti. Bunlar düzelecek mi sanıyorsunuz. Sanmıyorum futbolcular gereken özveriyi göstermediği sürece hiçbir şey düzelmeyecek? Bu akşam gördük. Dünyanın neresinde bir takımda futbolcu oynatılmıyor diye teknik direktöre sitem yapabilir. Sadece Türkiye’de. Dünyanın büyük kulüplerinde futbolcuyu oynatmadı diye kimse bir şey söyleyemez. Şimdi bizim ülkemizden yurt dışına giden futbolculara bir bakın her maç banko oynayan da var oynamayan da. Ama kimse teknik direktöre ve futbola küsmüyor. Ama bize gelen futbolcular da bizim gibi oluyor. Ne yazık ki, Türkiye’ye çok çabuk ayak uyduruyorlar.

Bir de diğer takımları izlemeden, 5 atarız, 3 atarız diye atıyorlar. Anlamak mümkün değil. Diğer takımları ne zaman izliyor taraftar. Sadece Fenerbahçe ile maçı olduğu zaman. Diğer zamanlarda diğer takımların ne yaptığına hiç bakmıyor.

İşte bunun için Fenerbahçe’ye gelen teknik direktörün önce Fenerbahçe’nin ne olduğunu bilmesi ve ona göre şartları kabul etmesi lazım. Futbolculara da psikolojik danışmanlık verilmeli. Fenerbahçe’nin nasıl bir kulüp olduğu anlatılmalı. Maç analizlerinin yapıldığını sanmıyorum. Oynanan maçlar bize şunu gösterdi. Futbolcular yeterince çalışmıyor. 18 hafta olmuş daha kondisyon diye bir şey yok. Diğer takımlarla yaptığımız maçlarda rakip takımın futbolcusunun topu aldığı zaman ne kadar hızlı bir şekilde Fenerbahçe kalesine geldiğini bir gözlemleyelim. Maçın bitimine 5 dakika kala alınan futbolcu iki depar attığı zaman adeta kesiliyor. Oynayacağın 5 yada 10 dakika. Bunu bile çıkaramıyorlar. Anlamak mümkün değil. Üstelik eskiden 3 futbolcu değişirdi. Şimdi 5 futbolcu değişiyor.

Fenerbahçe’ye gelene kadar en iyi futbolcu oynayanlar, neden Fenerbahçe’ye transfer olunca emekliye ayrılıyorlar anlamak mümkün değil? Fenerbahçe’ye gelen devlet memuru mantığı ile olaya bakıyor. Yan gel yat. Bir maçta bir gol atarsın 12 sene oynarsın. Ne yaparsan yap kimse bir şey demez. Fenerbahçe, için koşacak, tekmeye kafa atacak ve özveriyle oynayacak futbolcular lazım. Başka türlü bu iş düzelmez. Emekli maaşı alacak kişiler lazım değil. Tabii başarı isteniyorsa!..

Aynı zamanda teknik direktör olayında da neden Fenerbahçe’nin öz evlatları varken yabancı aranır. Kendi ispatlamış teknik direktörler var. Bunlarla neden yola devam edilmez. Anlamak mümkün değil!

Not: Bu yazıyı yalnızca Fenerbahçeliler okusun!..

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.