Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Yağlı Güreş Çalıştay’ı Balıkesir’de gerçekleştirildi

4 min read
Yağlı Güreş Çalıştay’ı Balıkesir'de gerçekleştirildi
Yağlı Güreş Çalıştay’ı Balıkesir'de gerçekleştirildi

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu 2. Yağlı Güreş Çalıştayı, 15-20-21 Ocak 2024 tarihlerinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Avlu Kültür ve Kongre Merkezi Fatih Salonu’nda gerçekleştirildi.

19 Ocak Cuma günü Saat: 15:00’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan çalıştayın açılış ve selamlama konuşmalarını; Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve aynı zamanda Yağlı Güreş Düzenleyen Belediyeler Birliği Başkanı Yücel Yılmaz ve Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş yaptılar.
İlk gün saat 15.00’de başlayıp gece saat 24:00’a kadar devam eden toplantının 7 gündem konusu şunlardı:
1. Minik ve Teşvik boyları ile ilgili bölge sınırlandırılmasının tartışılması.
2. Yaş sınırı yığılmaları olan belli boylarda yaş sınırlandırılması getirilmesinin tartışılması.
3. Kırkpınar lig güreşleri ve diğer güreşlerde yayın esasları ile ilgili değerlendirme.
4. Aynı gün birden fazla geleneksel ve 1. sınıf güreş yapılıyor ise bir güreşte başpehlivan sayısının sınırlandırılması ve detayları konusunun tartışılması.
5. Kırkpınar’da 2024 yılında başpehlivanlık boyunda yapılması planlanan puanlamasız güreş uygulaması. Bu uygulamanın diğer boylara uyarlamasının nasıl yapılacağı?
6. Kırkpınar’da 40 başpehlivan sayısının değerlendirilmesi.
7. Gündem: Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlık ön eleme güreşlerinin yapılma zamanının değerlendirilmesi.

20 Ocak 2024 Cumartesi Saat: 10:00 ile 13:00 arasında 4 bölüm ayrı yerlerde toplantılar yapıldı ve raporlar hazırlandı.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Basın Yayın Kurulu Başkanı Hüsnü Kaftan, yardımcısı Mehmet Çelik ve TGGF Genel Sekreteri Mahir Irmak’ın divan oluşturduğu toplantıya televizyoncu, fotoğraf sanatçısı, sosyal medya platformları yöneticileri, gazeteciler, köşe yazarları ve  Spor Bakanlığı personeli katıldı. Yağlı güreşin daha fazla kitlelere ulaştırılması, ileriye götürülmesi, kim-nasıl katkı yapabilir konularında herkes düşüncesini söyledi. Yağlı güreş dünya sporunun başıdır, babasıdır. 700 yıllık geleneğimizdir, özü ve geni ile oynanmamalıdır.
Yağlı güreşin tanıtılması için emek verenlerin sahaya giriş ve konaklama sorunları çözülmeli, güreş sahasının belirli yerlerine köşe yazarı gazetecilere ve fotoğraf sanatçılarına oturma yerleri yapılmalı, protokol karşılamalarında ve güreşçi tanıtımındaki gürültü kirliliği disipline edilmeli. Canlı yayın yapanların yerlerini de ayarlanması gerektiği söylendi. Giriş çıkış ile ilgili sorunların çözülmesi kart verilmesi gerektiği savunuldu. Yağlı güreşe gerçekten hizmet edenleri belirlenmesi için tespit yapılması gerektiği söylendi. Özellikle arşiv olayının çözülmesi gerektiği gündeme getirildi.

2. gün, 2. oturum saat 15.00’te başladı. Öğleden önce düzenlenen 4 ayrı birimin toplantısının raporları ile 1. günkü yedi gündem maddeleri tartışıldı. Başpehlivanların, güreş ağalarının, antrenörlerin, hakemlerin, basının ve federasyon yöneticilerinin görüşleri alındı. Birçok konu oylamalar sonunda karara bağlandı. 2024 yılında Edirne Kırkpınar’da 40 başpehlivan güreş yapacak ve puanlamanın devam edilmesine karar verildi. Ayrıca 40’a tamamlanacak olan başpehlivanların güreşlerinin Tarihi Kırkpınar’da yapılmasına karar verildi. Bir kaç gün önceden başlatılacak ve elemeler Kırkpınar’da yapılacak.

Minik ve Teşvik boyların en yakın çevreye güreşe katılması için daha da çok güreşe katılması sağlanacak.

Küçük Orta Küçük Boy’da yığılmanın önlenmesi için yaş sınırlaması getirilmesi gerektiğini 30 veya 35 yaş veya kademeli olarak belirlenebilir denildi.

Yağlı Güreş yayınlarının marka değerinin artırılması ve milyon dolarlara satılması için çalışmalar yapılacak.

Aynı günde bir kaç güreş birden yapılıyor. Burada başpehlivanların daha iyi organize edilmesi ve seyircinin gelmesi sağlanacak.

Başpehlivanlık güreşinde puanlamanın kaldırılması yönünde geçen sene alınan karar iptal edildi. Puanlama yağlı güreşte devam edecek. Yani eski uygulama aynen devam edecek.

Kırkpınar’da 40 başpehlivan güreşecek. İlk 32 aynen devam kalan 8 başpehlivanın elemesi Kırkpınar başlamadan 1 gün önce yapılacak ve 40’a tamamlanacak. Elemede Tarihi Kırkpınar’da yapılacak ve böylelikle başpehlivanlar da Kırkpınar’da güreşmiş olacaklar.

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.