Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Yazık oldu emeklere!..

4 min read
Yazık oldu emeklere!..
Yazık oldu emeklere!..

İnsanlar çok zor şartlar altında bitmeyen ekmek parası kazanmaya çalışıyorlar. Hayatlarını tam istedikleri seviye getirdikleri anda, birden akıllarına daha fazla kazanmak fikri geliyor. Bu da onların başına bela oluyor.

Futboldan bahsediyorum. Hani şu medya ismi geçen ünlü futbolcular, teknik direktörler ve akrabalarının bulaştığı para meselesi var ya!..

Bu futbolcular ne zor şartlarda buralara geliyorlar. Daha doğrusu kendileri daha iyi biliyorlar. Çok zor şartlarda yetişen futbolcular veya sporcular ünlü olmaya başlayınca neye uğradıklarını şaşırıyorlar. Daha doğrusu ne yapacaklarını bilemez hale geliyorlar. Şöhret acaba insan yoldan çıkarır mı? Demek ki çıkarıyor. Bir de bununla bir sosyeteye karışmaları onların yaşam seviyesini de yükseltiyor. Bu durumda daha çok daha çok kazanmak için planlar yapmaya başlıyorlar. Bu şekilde düşünceler bunların aklını başından alıyor. Bu spor adamları milyonlarca Euro veya Dolar ile oynamaya başlıyorlar. Bununla birlikte paramı daha çok nasıl yaparım derdi mi başlıyor nedir? Belki de akıllarına birileri giriyor ve doğru yoldan şaşmaya başlıyorlar. Bununla birlikte bugüne kadar biriktirdikleri el emeği göz nuru paralarını birilerine kaptırıyorlar.

Yazı oluyor doğrusunu söylemek gerekirse!.. Ama, neden şöhrete kavuşan bu sporcular kendilerine bir hukuk, bir mali ve bir basın danışmanı tutmazlar. Bu kadar para kazandıklarına göre neden böyle bir şey akıllarına gelmiyor. Acaba diyorum bunlar üniversiteli olsa başlarına gelmez mi diyorum? Ama üniversiteyi bitirmiş adamların da başına geliyor. Türkiye’de ne yazık ki bu durumlar hiç bitmedi ve bitmeyecek gibi…

Yazık oluyor doğrusu. Hem de çok yazık!.. Bunca emek, emek yılların birikimi bir çırpıda bir kadına güvenmek ve bankaya direkt para yatırmak varken, neden elden teslim edilir. Bunu da anlamak mümkün değil. Bunu çok cahil biri yapsa anlarım. Ama bunların hemen hepsi Avrupa görmüş insanlar. Bunu da hiç akıl edemediler mi? Acaba ne oldu da bu yola girdiler. Hemen hepsi de hiç düşünmeden aynı yolu deneyerek böyle bir hatayı nasıl yaparlar anlak mümkün değil…

Çoğu da Galatasaray’ın camiasından nasıl oldu da böyle bir şeye kandılar. Anlamak mümkün değil. Acaba parayı çok kazanmak düşünmeye engel mi oluyor? Yani şuursuzca para harcamaya mı neden oluyor? En azından bir biline sorsanız ne olur? Yazık değil mi emeklerinize!..

Bunu da şöyle açıklamak gerekiyor… Bizim ülkemizde benim gazeteciliğe başladığım zamanlarda banker skandalı başlamıştı. Herkes parasını bankere kaptırmıştı. Bunun sonucunda bir çok kişi bankerler tarafından dolandırıldı. Hatta bankerlerin kitaplarını yazdılar. “Banker Yalçın, Bankasıydım Bir Zamanlar Halkın” mesela bu kitabı okusalar belki böyle bir şeye aldanmazlardı.

Yine daha sonra finans kurumlarına parayı kaptıranlar. Daha sonra bu jetlere kaptıranlar. Daha sonra titanlara kaptıranlar. Daha sonra sütçülere kaptıranlar. Kriptoya kaptıranlar. Borsa da batanlar. Biri borç istese kimse vermez. Ama herkes gidip kuzu kuzu böyle paralarını daha çok katlamak için kaptıranlardan geçilmiyor.

Dün de aynıydı, bugün de aynı ve hatta yarın da aynı olacak. Hiçbir şey değişmiyor. Kimsenin akıllanacağı da yok gibi!..

Üstelik bunun okumuşu veya okumamışı fark etmiyor. Bir şekilde dolandırıcılar ne yapıp yapıyorlar insanları kandırmaya devam ediyorlar.

İslam’ın ilk emri oku olmasına rağmen insanlar okumamakta ısrar ediyorlar. Herkes birbirinden görerek hareket ettiği için böyle şeylerin bizim başımıza gelmesi normal. Çünkü her seferinde dönüp dolaşıp aynı yere geliyor isek suçu kendimizde aramamız gerekiyor.

Hiç kimse durup dururken bir kimseye boş yere para vermez. Üstelik de öyle karlı bir iş olsa neden size versin kendi onu kazanmak için ne gerekir ise onu yapar.

Yakında 2024’e gireceğiz. Lütfen artık aklımızı başımıza alalım böyle 1 koyup 5 alacağın gibi şeylere kanmayalım!..

Sülün Osmanlar hiçbir zaman bitmez benden söylemesi!..

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.