Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

100. Yılın Başpehlivanına Edirne Belediyesi’nden 1 Milyon

3 min read
100. Yılın Başpehlivanına Edirne Belediyesi'nden 1 Milyon

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet’in 100. Yılında düzenlenecek olan 662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan olacak güreşçiye belediye olarak 1 milyon lira ödül vereceklerini açıkladı. Gürkan, “Kırkpınar’ın belediye başkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin başpehlivanına 50 bin lira, 100 bin lira ödül vermeyi onuruma yediremiyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında, Türkiye Cumhuriyeti’nin başpehlivanına 1 milyon lira ödül vereceğiz” dedi.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nunca, Balıkesir’de yönetim ve bağlı kurullar, yağlı güreş düzenleyen belediyelerin başkanları ile yağlı güreşin içerisinde olan başpehlivanlar, hakemler, cazgırlar ve basın temsilcilerinin katılımıyla bir çalıştay düzenlendi. Çalıştaya Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, TGGF Başkanı İbrahim Türkiş, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kırkpınar Güreşleri Ağası Seyfettin Selim’de katıldı. Çalıştayda bir konuşma yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kısa bir süre önce kurulan Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun yağlı güreşe önemli desteklerde bulunacağına inandığını ve bu yöndeki çalışmalara destek vereceklerini söyledi. Daha önce de ifade ettiği gibi zembili eline alan herkesin yağlı güreşlere katılmaması gerektiğini tekrarlayan Gürkan, bunun maliyetleri arttırdığını, dolayısıyla dereceye giren pehlivanlara verilen ödülleri de etkilediğini belirtti.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni düzenleyen Belediye Başkanı olarak başpehlivana 50 bin lira ya da 100 bin lira ödül koymayı onuruna yediremediğini ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet’in 100. yılında yapılacak 662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan olacak güreşçiye Edirne Belediyesi olarak 1 milyon lira ödül vereceklerini söyledi. Gürkan şöyle konuştu:

“Kırkpınar’ın Belediye Başkanı olarak, Kırkpınar’ı düzenleyen Belediye Başkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin başpehlivanına 50 bin lira, 100 bin lira ödül koymayı onuruma yediremiyorum. Niçin böyle yapıyoruz, çünkü oraya gelene kadar sadece 2022’de pehlivan konaklama giderlerine ben 1,5 milyon lira para ödedim. Yolluk ve harcırahlarına da yaklaşık o kadar ödedim, başpehlivana verilecek ödül ve para kalmadı. İbrahim başkanım 2023’te gerekli planlamaları yaparak 2024’ten itibaren bu kuralların uygulanmaya başlayacağını söyledi. Bunu çok yararlı, başarılı ve saygıdeğer bir çalışma olarak görüyorum. Yıllardır kurulmasını arzu ettiğimiz, çaba gösterdiğimiz federasyonumuz yeni kuruldu ve ilk çalışması da bu anlamda oldu. 2023 Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, şehitlerimizin bize emaneti olan bu kutsal vatanda, bayrağımızın gölgesinde kutlayacağımız 100. Yıl. Muhteşem bir yüzyıl. Cumhuriyet’in 100. Yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin başpehlivanına Edirne Belediyesi olarak 1milyon lira başpehlivanlık ödülü vereceğiz. Hayırlı, uğurlu olsun.”

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.