Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

631. Geyikkoşan Yağlı Pehlivan Güreşleri başlıyor

3 min read
627. Geyikkoşan Yağlı Pehlivan Güreşleri
627. Geyikkoşan Yağlı Pehlivan Güreşleri

Samsun Alaçam Belediyesi’nin düzenlediği 631. Geyikkoşan Yağlı Pehlivan Güreşleri Geyikkoşan Mesire alanında 6 Mayıs 2024 Pazartesi günü yapılacaktır.
Alaçam Belediyesi tarafından organize edilen geleneksel Hıdırellez Şenlikleri ve Geyikkoşan Yağlı Güreşleri Geyikkoşan Mesire yerinde yapılacak. 627 yıllık Geçmişi olan Geyikkoşan Yağlı Güreşlerine Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden güreşçiler katılıyor.
Geyikkoşan, Alaçam’a 2 km uzaklıkta bulunan bir mesire yeridir. Geyikkoşan’da her sene Hıdırellez günü (6 Mayıs) şenlikler yapılmaktadır. Bu senliklerde Türkiye genelinden amatör ve milli güreşçiler davet edilerek yağlı güreş müsabakaları düzenlenir.
Bu şenliklerin nedeninin 627 yıllık bir efsaneye dayandığı söylenmekte. Efsaneye göre; Geyik Baba isminde bir arap ordusu komutanı 6 Mayıs’ta tüm işlerini bırakarak o mevkide koyun, kuzu, inek cinsinden hayvanları kestirerek fakir halka ziyafet verirmiş.
Deniz kıyısında bulunan bu koruluk içinde Geyik Baba türbesi bulunmaktadır. Geyikkoşan sahili, temiz kumsalı, çınar, kavak, taflan ağaçlarından oluşan koruluğuyla denize girmek için ideal bir ortamdır.
Geyikkoşan Hıdırellez Şenlikleri ve Yağlı Pehlivan güreşleri tahminen 600 yıldan bu yana süre gelmektedir.

Samsun Alaçam Belediyesi’nin düzenlediği 631. Geyikkoşan Yağlı Pehlivan Güreşleri’ne, Başpehlivanlardan Serhat Gökmen, Özkan Yılmaz, Yıldıray Pala, Hamza Köseoğlu, Bekir Eryücel, Ahmet Selbest, Yunus Emre Yaman, Ramazan Bircan, Orhan Okulu, Ünal Karaman, Tanju Gemici, Seçkin Duman, Fatih Atlı, Yalçın Üncül, Erkan Ertan, Onur Şenel, Recep Taslak, Enes Doğan, Hasan Cengiz ve Arif Akın’ın katılması bekleniyor.

Başaltında ise, Fatih Erdin, Ahmet Arıcı, Rasim Saraç, Dündar Şan, Halil Can Dağcan, Burhan Şahin, Adem Ustaoğlu, Okan Yavaş, Sefa Üngör, Hakkı Ceylan, Yaşar Şan, Feridun Çatak, Ali İmamoğlu, Mehmet Kırat, Mert Çaloğlu, Kemal Şahin, Yücel Yazıcı, Fatih Kambur, Atilla Balcı, Abddulkadir Saraç, Mustafa Cebeci ve Ömer Faruk Kaymak kol bağlayacaklar.

Minik-1 Boy’da 61, Minik-2 Boy’da 46, Teşvik-1’de 42, Teşvik-2’de 43, Tozkoparan’da 58, Ayak’ta 55, Deste Küçük’te 45, Deste Orta’da 29, Deste Büyük’te 32, Küçük Orta Küçük’te 55, Küçük Orta Büyük’te 20, Büyük Orta’da 31, Başaltı’nda 21 ve Baş’ta 20 olmak üzere toplam 558 pehlivanın katılımıyla Samsun Alaçam 627. Geyikkoşan Yağlı Pehlivan Güreşleri düzenlenecektir. Karşılaşmalar sabah başlayıp, başpehlivanlık finali sonunda sona erecektir.

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.