Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Başkan Koç, Fenerbahçe’nin ilacı Aykut Kocaman!..

5 min read
Başkan Koç, Fenerbahçe’nin ilacı Aykut Kocaman!..
Yeni yılımız kutlu olsun...

Ali Koç Başkan olduktan sonra ilk iş olarak, Aykut Kocaman’la sözleşmeyi feshetti. Evet bütün sorunlar da burada başladı. Futbolda devrim yapacağım diye 208-19 sezonu başında Hollandalı Teknik Direktör Phillip Cocu ile anlaşan ve 15 maç sonunda başarısız sonuçlar alınmaya başlayınca görevine son verildi. Daha sonra yardımcısı Erwin Koeman ile anlaşıldı ve 9 maç da onunla oynandı. Fenerbahçe devre arasında Ersun Yanal’ı görevi getirdi. Fakat beklenen başarı gelmedi.

Mart 2020’ye kadar Ersun Yanal ile de başarısız sonuçlar alınınca onun da görevine son verildi. Daha sonra Tahir Karapınar’ı göreve getiren Koç, onunla da istenilen başarıyı sağlayamadı. Genç takıma gönderildi. 2018-2019 yılında 6. Sırada Fenerbahçe ligi bitirirken, 2019-2020 yılında 7. Sırada tamamladı.

Bu kez 2020-2021 sezonunda Erol Bulut ile anlaşayan ve Sportif Direktörlüğe de Emre Belezoğlu’nu getirdi. Tabii Erol Bulut ile de dış sahada başarılı, iç sahada başarısız sonuçlar alınmaya başlandı. Ligin bitimine 7 maç kala bu kez Emre Belezoğlu’na takım teslim edildi. Emre Belezoğlu ile bir maç berabere kalınca şampiyonluk da gitti. Fenerbahçe Ligi 3. Sırada bitirdi. Bir maçı kazansa şampiyon olabilirdi. Bu kez Emre Belezoğlu’nun da görevine son verildi.

2021-2022 sezonuna da bu kez yarım kalan görevi tamamlayacak, diye Vitor Pereira ile anlaşma sağlandı. Hazırlık maçlarında başarılı bir grafik sergileyen Pereira, ligin ilk 7 maçında çok başarılı bir grafik çizmeyi başardı. Ama ne olduysa oldu Trabzonspor maçında takım 10 kişi kaldı ve kaybetmeye bir başladı devam da geldi. Bir tek Galatasaray maçını kazanmayı başarmasına rağmen, onun da işine son verildi.

En sonunda şimdilerde takımın başında yardımcı antrenör Zeki Murat Göle getirildi. Onun da karnesi pek iyi görünmüyor. Çünkü 9 kişi kalan Fatih Karagümrük’ü daha yenmeyi başaramadı. Üstelik oynatılmıyor denilen futbolcuların oynatılmasına rağmen başarılı değil. Hatta Öznur Kablo Yeni Malatyaspor maçında da istenilen seviyede olmadıklarını bir kez daha gördük. En son oynanan Ziraat Türkiye Kupası maçında Afjet Afyonspor’u 120 dakikanın sonunda yenmeyi başarabildi.

Bu da bize gösteriyor ki, bütün teknik direktörler kötü ise, bu futbolcuların hiç mi suçu yok. Bir de 90 dakika boyunca bir golü atmak bu kadar zor olacak ise, bu ligin sonu nasıl gelir. Üstelik bütün futbolcuların hata yapacağı tutuyor. Kaleciden başlayın forvete kadar sürekli hata yapıyorlar. Yapılan her hata golle sonuçlanıyor. Bunun da faturasını Fenerbahçe öderken, taraftar da kahroluyor.

Başkan Ali Koç da sürekli teknik direktör değiştirmekten ve futbolcu değiştirmekten bıkmıştır herhalde. Ama ilk başlangıçta hata yaptın. Aykut Kocaman görevde kalsa idi. Şimdi birkaç şampiyonluk yaşamış olacaktık. En azından camiayı bilen ve çok başarılı bir teknik direktör. Üstelik Fenerbahçeli… Veya bir karar almanız gerekiyor. Bir istikrar yakalamanız şart. Hiçbir teknik direktör sezon sonunu göremediği takdirde başarılı mı değil mi nasıl anlayacağız. En azından bir sezon gidebilir. Ama gelecek sezon takım tanınmış olur ve başarılar da gelir. Ama ne yazık ki, yapılan hataların ardı arkası kesilmiyor. Belki de sezon sonuna kadar kalsa başarılı olacaklar. Ama buna da izin verilmiyor. Seyirci baskısı otomatikmen teknik direktörleri yok ediyor. Peki teknik direktörler gidince iş düzeliyor mu? Hayır. Şimdiye kadar gördüğümüz bu. Bu aslında bugünkü mesele de değil. Sürekli Fenerbahçe’nin sorunlarından birisi. Tam iş düzene girecek dediğiniz anda ya teknik direktörü değiştirirler, ya da futbolcuları satarlar.

Bu işin yolu istikrardan geçiyor. Bu Fenerbahçe’de olması imkansız. Rakip takımın teknik direktörü 7 – 8 maç kazanamıyor. Ne teknik direktör değiştiriliyor, ne de futbolcu. Fenerbahçe’ye gelen her futbolcu da devlet memuru mantığı ile futbol oynuyor. Fenerbahçe’ye gelmeden önce muhteşem oynayan futbolcuyu alıyorsunuz. Bekliyorsunuz karşı takımda oynadığı futbolu oynasın, hatta daha iyi oynasın. Ama ne fayda. Gelir gelmez sakatlıklar başlıyor. O takımda ne sakatlanıyordu, ne de bir şey. Ama Fenerbahçe’ye gelir gelmez ameliyat olacağı tutuyor. Bunu da anlamak mümkün değil.

Benim düşüncem Fenerbahçe alt yapıya yönelmeli. Alt yapıdan da Fenerbahçe’yi sevmiyorsa zorla tutulmamalı. Çünkü ülkemizde profesyonellik henüz yerleşmedi. Bir kez bir futbolcu oynatılmıyor diye takıma küsmemeli. Her zaman hazır olmalı. Rakip takımlarda bunlar oluyor da Fenerbahçe’de neden olmuyor. Bir de bitmeyen çile bütün televizyon kanalları adeta Fenerbahçe’ye savaş açmış durumda.

Tabii biraz konudan uzaklaştık. Başlığa gelecek olursak; Fenerbahçe’nin kendi öz evladı olan Aykut Kocaman ile anlaşma sağlanmalı. Zaman da kaybetmemeli. Çünkü bu işi toparlayabilecek kişilerden birisi Aykut Kocaman diye düşünüyorum. En azından bizden birisi…

Bir de futbolcu transferlerini kim yapıyorsa büyük bir sorun var!..

Not: Bu yazıyı yalnızca Fenerbahçeliler okusun!..

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.