Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Demek ki neymiş işini düzgün yapacaksın!

5 min read
Demek ki neymiş işini düzgün yapacaksın!
Demek ki neymiş işini düzgün yapacaksın!

Evet konumuz spor. Ama deprem olunca sadece sade vatandaş değil sporcu, olsun diğer meslek dalları olsun her kesimden insanın ölümüne yol açıyor. Bunun için yapılması gereken tek şey işini düzgün yapmak. Hile hurdaya başvurmamak gerekiyormuş. Bunu bir kez daha bize bu deprem göstermiş oldu.

3 dakika sonra ne olacağımızın belli olmadığı Dünya’da fırıldak olmaya gerek var mı? Hangi işi yaparsan yap doğru ve dürüst yapman gerekiyormuş. Bir kez daha aklımıza bunları kazırız da işlerimizi düzgün yaparız. Eğer bundan da ders olmazsak, bizi bir daha kimse düzeltemez.

İşimiz spor hemen hemen her türlü spora yetişmeye çalışıyoruz. Ama genelde kış aylarında futbol ve diğer branşlarla uğraşırken, yaz aylarında ise yağlı güreş ve diğer güreşleri takip etmeye çalışıyoruz.

Elimizden geldiği kadar bu işleri yapmaya çalışıyoruz. Bütün zorluklara rağmen yılmadan bıkmadan usanmadan devam etmeye çalışıyoruz.

Biz tüm sahalar genelde yeşil sanıyorum. Bazı spor branşları hariç. Her ne ise zemin önemli değil doğru düzgün sporların da yapılması gerekiyor. Her spor branşında, gerek spor yapanların ve gerekse yönetenlerin işlerini düzgün yapmaları gerekiyor. Tabii burada karar vericilere büyük işler düşüyor. Sorumluluk sahibi oldukları için. Hiçbir sporcunun hakkının yenmemesi gerekiyor. Bunun için işlerimizi daha iyi ve düzgün yapmak gerekiyor.

Deprem bize neyi gösterdiği zor dönemlerde nasıl birleştiğimizi. Her ne şekilde olursa olsun birliğimizi kimsenin bozamayacağını bir kez daha gördük. Her ihtimale karşın görüşleri farklı olsa da insanların birbirine yardımda yarıştığı bir ortam oluştu. Bu ortamın diğer zamanlarda da olmasını ve devam etmesini diliyoruz.

Diğer zamanlarda da birlik ve beraberlik için oluruz. Kimse kimsenin kaşına gözen bahane bulmadan insan olduğumuz unutmadan hareket ederiz.

Hiç kimseye haksızlık yapmayız. Kimsenin hakkını yemeyiz. Torpili kesinlikle yapmayız. Adam kayırmaca inşallah yapmayız. Hak etmediğimiz bir başarıyı da kabul etmeyiz. Hiç kimseye hak etmediği cezayı da vermeyiz. İnşaallah doğru düzgün kararlara imza atarız.

Tüm insanların biraz olsun ellerini başının arasına alarak düşünmesini istiyoruz. O zaman bütün insanlar gerçekleri daha doğru göreceklerdir. Bak geçici bir dünyada yaşıyoruz. Onun için işimizi yaşadığımız süre için de doğru düzgün yapmamız lazım ki, yarın veya diğer bir gün diğer tarafa gittiğimiz zaman gelip hakları ödeyemeyiz. Kimse mezardan kalkıp da gelip kimsenin hakkını ödeyemez. Yaşarken dikkat etmek gerekiyor. Her şey yaşarken olur. Öldükten sonra otur ağla. Hiçbir şeyi geri getiremezsin ve düzeltemezsin. Sadece dövünüp dururuz, her zaman olduğu gibi.

İnsan yaşadığı zaman içinde ne yapması gerekiyorsa ona göre işlerini yapması gerekiyor. İşte şimdi depremde binlerce insanın canına malına mal olan nedir? İşini düzgün yapmamak değil mi? Bu işleri yapanlar işlerini düzgün yapmış olsalardı. Bu kadar insan ölür müydü? Bunu da sorgulamak gerekmez mi?

Binlerce insan ve çocuklar kimsesiz kaldı. Kiminin babası, kiminin anası, kiminin yavrusu, kiminin kardeşi, kiminin amcası, kiminin dayısı, kiminin arkadaşı, kiminin halası, kiminin yengesi, kiminin eniştesi, kiminin komşusu ve kiminin de rakibi. Şimdi ne olacak bu işleri yapan yani binaları düzgün yapmayan, projeleri düzgün kontrol etmeyen, zemin etüdünü yapmayın ve son kontrolleri yapmayanlar nasıl hesap verecekler acaba?

Hiç mi vicdanları sızlamayacak en çok onu merak ediyorum? Bir insanı öldürmek, bütün insanlığı öldürmek gibidir (S.A.V.). Peki binlerce insanı öldürmek ne oluyor acaba? İyi düşünmek gerekiyor? Düşünerek hareket etmemiz gerekiyor. Bin düşünün bir kez yapınn lütfen.

Eskiye özlem var neden? Çünkü eskinin insanları daha dürüst idiler. Atalarımız daha önce ata sözleri söylemişler kimse dinlememiş. Ayetler hadisler var kimse dinlememiş. Dere yatağına ev yapmayın diyen Efendimizi (S.A.V.) bile dinlememişler. Daha ne denebilir bilmiyorum doğrusu!..

Sadece inşaat değil derdimiz. Her ne konuda olursa olsun işimize hile hurda bulaştırmadan adam gibi, doğru dürüst yaparsak her zaman başarıyı yakalarız gibi geliyor bana…

Yani insanlar ürettikleri işlerde insana zarar gelecek bir şekilde davranmasalar sorunlar çözülür sanıyorum. Önceliğimiz insan olması gerekmez mi? Yeryüzünün en şerefli varlığı olan insan neden işini düzgün yapmıyorsun. Anlamak mümkün değil!..

Neden insanlar bu kadar paraya aç oldular anlamak mümkün değil. Herkesin yatarken, her şeyi vardı. Kalktıklarında canlarını kurtarabilirseler ne mutlu. Herkesin iyi düşünmesi gerekiyor. Lütfen ne iş yaparsak yapalım ‘ister ekmek, ister inşaat, ister spor ve diğer meslekler’ işimizi düzgün yapalım. Kimsenin hakkına girmeyelim. Dünya fani!..

Benden söylemesi gerisini siz düşünün!..

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.