Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Goalball Milli Takımı Avrupa Şampiyonu

2 min read
Goalball Milli Takımı Avrupa Şampiyonu
Goalball Milli Takımı Avrupa Şampiyonu

Goalball Kadın Milli Takımı, Avrupa Goalball Şampiyonası’nın finalinde İsrail’i 8-4 yenerek tarihinde 3. kez Avrupa Şampiyonu olurken, Goalball Erkek Milli Takımı da 3. oldu.

Karabağ’ın Podgorica kentinde düzenlenen Avrupa Goalball Şampiyonası’nın finalinde Türkiye Goalball Kadın Milli Takımı, İsrail’i 8-4 yenerek tarihinde 3. kez Avrupa Şampiyonu olmayı başardı.

Erkeklerde 10, kadınlarda 9 olmak üzere Avrupa’nın en iyi 19 takımının mücadele ettiği şampiyonada C Grubu’nda yer alan Goalball Kadın Milli Takımı, ilk maçında Almanya’yı 10-0, 2. maçında Büyük Britanya’yı 5-3, 3. maçında ise Ukrayna’yı 10-0 yenerek çeyrek finale yükseldi.

Çeyrek finalde rakibi Fransa’yı da 11-1 yenerek, Goalball Kadın Milli Takımı yarı finale yükseldi. Yarı finalde bu kez Yunanistan’ı 9-2 yenerek adını finale yazdırdı. Ay-yıldızlılar, finalde ise İsrail’i 8-4 yenerek tarihinde 3. kez Avrupa Şampiyonu olmayı başardı.

Takım sporlarında Türkiye’nin en başarılı takımı olma unvanına sahip olan Goalball Kadın Milli Takımı, 2015’te Litvanya’da, 2019’da da Almanya’da Avrupa Şampiyonluğu sevinci yaşamıştı. Ay-yıldızlılar ayrıca, 2016 Rio ve 2020 Tokyo olmak üzere üst üste iki kez Paralimpik Şampiyonu olurken, 2019’da da Dünya Şampiyonu olmuştu. 2019’da elde ettiği Dünya Şampiyonluğuyla aynı zamanda 2024 Paris Paralimpik Oyunları’na katılma hakkını kazanmıştı.

Bu arada, şampiyonada Goalball Erkek Milli Takımı ise B Grubu’nda mücadele etti. Grup maçlarında; Finlandiya’yı 5-1, Karadağ’ı 13-3, İsrail’i 5-4 ve Ukrayna’yı 4-1 yenerek çeyrek finale yükseldi. Goalball Erkek Milli Takımı, çeyrek finalde de Büyük Britanya’yı 13-3 yenerek yarı finale yükseldi. Yarı final karşılaşmasında Litvanya’nın karşısına çıkan Ay-Yıldızlı ekip, rakibine 11-1 yenilerek altın madalya şansını kaybetti. 3.’lük ve 4.’lük maçında ise bir kez daha İsrail ile karşı karşıya gelen Ay-yıldızlılar, rakibini 5-2 yenerek Avrupa 3.’sü oldular.

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.