Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Güreşçilerimizden Avrupa Şampiyonası’nda büyük başarı

3 min read
Güreşçilerimizden Avrupa Şampiyonası’nda büyük başarı
Güreşçilerimizden Avrupa Şampiyonası’nda büyük başarı

Macaristan’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda Güreş Milli Takımımız, kadınlar serbest stil, erkekler serbest stil ve erkekler grekoromen olmak üzere üç stilde de kürsünün zirvesinde yer almayı başardı.  Avrupa’da ilk kez 10 final yapıp ilk kez 7 altın kazanan, tarihte kadınlarda da ilk kez Avrupa şampiyonu olan milli sporcularımız bu organizasyonu, tarihinde ilk kez 17 madalya rekoru ile tamamladı.
Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’de gerçekleştirilen ve 37 ülkeden toplam 375 sporcunun katıldığı 2022 Avrupa Güreş Şampiyonası’nda Türkiye, 30 sporcu ile madalya mücadelesi verdi. Toplam 85 güreşçinin mindere çıktığı kadınlarda milli sporcularımızdan 76 Kg Yasemin Adar Yiğit ve 50 Kg Evin Demirhan Yavuz’la 2 altın, 72 Kg Buse Tosun Çavuşoğlu’yla 1 gümüş ve 55 Kg Bediha Gün’le de 1 bronz madalya kazandı. Türkiye kadınlarda takım halinde Avrupa Şampiyonu olarak tarihe geçti.
Toplam 135 sporcunun mindere çıktığı erkekler serbest stilde ise Türk sporcular 6 madalya kazandı. 125 Kg Taha Akgül 9. Avrupa şampiyonluğunu kazandı. Genç sporcularımızdan 92 Kg Feyzullah Aktürk de altın madalya alarak 2. altın madalyayı kazanan isim oldu. 61 Kg Süleyman Atlı gümüş, 65 Kg Recep Aktaş, 79 Kg Muhammet Akdeniz ve 86 Kg’da Osman Göçen ile 3 bronz madalya daha kazanarak, takım halinde Avrupa ikincisi olarak kürsüdeki yerini aldı.
Büyük çekişmenin yaşandığı ve 155 sporcunun yer aldığı grekoromende stilde de Milli Takım kürsüdeki yerini aldı. 130 Kg değişmez ismi Rıza Kayaalp 11. kez Avrupa’nın en büyüğü olmayı başardı. 60 Kg Kerem Kamal ve 67 Kg Murat Fırat da altın madalya kazanmayı başardılar. 77 Kg  Yunus Emre Başar gümüş, 55 Kg Emre Mutlu, 63 Kg Ahmet Uyar ve 82 Kg’da da Burhan Akbudak bronz madalya almayı başardılar. Güreş Milli Takımımız grekoromende de takım halinde Avrupa 2.’si olmayı başardı.
Bu arada, Macaristan’da tamamlanan bu organizasyon sonrasında Türkiye’nin Avrupa Şampiyonalarında kazandığı madalya sayısını 338’e yükseltti. Millilerimiz bugüne dek Avrupa’da kazandığı madalya sayısı erkekler serbest stilde; 57 altın, 61 gümüş ve 80 bronz madalya kazandı. Kadınlarda 7 altın, 3 gümüş ve 4 bronz madalya kazandı. Erkekler grekoromende, 42 altın, 26 gümüş ve 48 de bronz madalya kazandı.
Güreş Milli Takımı Avrupa Şampiyonaları tarihinde toplamda 106 altın, 90 gümüş ve 142 de bronz olmak üzere toplam 338 madalya kazanmayı başardı.

Değerli Sporseverler TV izleyicileri : Daha detaylı bilgi için lütfen videoları izler misiniz? Sporseverler Tv YouTube kanalımı beğenmeyi unutmayınız. Sporseverler Tv YouTube kanalıma abone olup bildirim zilini açtığınız takdirde yeni videolardan haberdar olursunuz.

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.