Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Moral bozukluğu Ali Gürbüz’e iki kez kaybettirdi

4 min read
Moral bozukluğu Ali Gürbüz’e iki kez kaybettirdi
Moral bozukluğu Ali Gürbüz’e iki kez kaybettirdi

Bu yıl 2021’de yapılan yağlı güreşlerin en başarılı başpehlivanlarından Ali Gürbüz iki büyük güreşi kaybetti. Ama nasıl kaybetti? Buna bir bakmak gerekiyor. Ali Gürbüz’ün kaybettiği iki büyük güreşte de Ali Gürbüz’ün moralini bozdular. Morali bozulan Ali Gürbüz iki büyük güreşi kaybetti.

Sezonun açılış güreşlerinin yapıldığı Antalya Kumluca Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde, Ali Gürbüz afiş ile ilgili tartışma ile moralini bozdular ve kaybetti. Burada iyi güreşe başlayan rakiplerini geçmeyi başaran Ali Gürbüz, afişin asılıp asılmaması ile ilgili sorunların yaşanması ile beraber, konsantrasyon kaybı yaşadı. Daha sonra yapılan güreşte Hüseyin Gümüşalan’a kaybetti. Ali Gürbüz’ün güreş konsantrasyonunu kaybetmemesi gerekiyor. Bu konularla başkasının ilgilenmesi gerekiyor. Ali Gürbüz yalnızca güreşe konsantre olmalı. Çünkü orada dikkatinin dağılması sonucu bu güreşte başarılı olamadı.

Sezon başlangıcında Kumluca’da Orhan Okulu Başpehlivan olunca, acaba soruları gündeme geldi. Tabii devamında Bursa Nilüfer Belediyesi Çalı Güreşleri’nde de Orhan Okulu kazanınca, biraz olsun taraftarların aklına acaba sorusu gelmeye başladı. Ama Ali Gürbüz, Kırkpınar’da sürprize yer vermedi ve bu sezonun en iyi güreşlerini çıkaran bir diğer rakibi İsmail Koç’u yenerek, ikinci kez üst üste altın kemere kazanmayı başardı.

Devamında yapılan sezonun 3. büyük güreşi olan Kurtdere’de yine Ali Gürbüz başarılı yenişlerin ardından finalde yine İsmail Koç’u bir kez daha yenerek, Başpehlivanlığa uzanmayı başardı. Bu sezon yapılan 30’dan fazla güreşin genelinde birinci veya kürsüde yer almayı başardı. Yalnızca bir güreşe katılmadı.

2020’nin 4. Ve son büyük güreşi olan Antalya Elmalı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde yine Kumluca’da olduğu gibi Ali Gürbüz’ün moralini bozmayı başardılar. Ali Gürbüz’ün Annesi ve Eşi protokol tribününe alınmayınca, morali bozuk olan Ali Gürbüz yine konsantrasyonunu kaybetti.

Elmalı’da bu kez İsmail Koç’a yenilerek kaybetti. Tabii Ali Gürbüz’ü geçen başpehlivanın da sonuna kadar gitmesi gerekirdi. Ama bunu da İsmail Koç başaramadı ve Elmalı’da başpehlivanlığı İsmail Balaban’a kaptırdı.

Ali Gürbüz’ün sadece ve sadece güreşe odaklanması gerekiyor. Güreşler bittikten sonra diğer konularla bakmalı. Yoksa moralinin bozulması güreşe odaklanmasına engel oluyor diye düşünüyorum.

Geçtiğimiz yıllarda da aynı şekilde Tarihi Kırkpınar’da Recep Kara ile yapılan güreş sonunda, çıkan olaylar sonucunda yine konsantrasyon kaybı yaşadı. Seyircinin kötü tezahüratı Ali Gürbüz’ü etkiledi. Bir sonraki turda Şaban Yılmaz’a kendi oyunu ile açık düşerek kaybetmişti. Finale çıkacakken, moralinin bozulması final şansını kaybettirdi Ali Gürbüz’e.

Bu nedenle söylüyorum. Ali Gürbüz’ün sadece ve sadece güreşe odaklanması gerekiyor. Tabii 3. Kez altın kemeri kazanmak istiyorsa. Ve üstelik rakiplerine çok dikkat etmesi gerekir. Bu yıl sanıyorum geçtiğimiz yıllardan daha da zor olacaktır. Çünkü yeni çıkan başpehlivanların kendilerini ispatlamaları gerekiyor. Tabii geçtiğimiz yıl bıraktığımız gibi iseler.

Daha önce başpehlivanlığa çıkan pehlivanlar, devamını getiremediler. Hatta büyük düşüş yaşadılar. Bunları da göz ardı etmemek gerekiyor. Ama, Ali Gürbüz kazanmak istiyorsa daha çok çalışmalı ve işini şansa bırakmamalı. Tabii full konsantrasyon şart!..

Bütün pehlivanlara sağlıklı ve mutlu bir yıl diliyoruz…

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.