Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Sekapark’ta oyun değil, güreş vardı

4 min read
Sekapark’ta oyun değil, güreş vardı
Sekapark’ta oyun değil, güreş vardı

Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nin ikinci ayağı Kocaeli Sekapark’ta idi. Pehlivanlar, seyircilere birbirinden güzel oyunlarla adeta yağlı güreş resitali verdi. Güreşler sonunda altın kemeri kazanan Orhan Okulu oldu.

67 Başpehlivanın kol bağladığı Sekapark Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde Orhan Okulu Başpehlivanlığı kazanırken, Türkiye Güreş Ligi’nde de liderliğe yükselmeyi başardı.

İlk turda kuralar çekildi ve 3 çift başpehlivan güreş yaparken, diğer pehlivanları tur atlardı. Osman Özgün – Kürşat Şevki Korkmaz, Serhat Gökmen – Orhan Okulu ve Özkan Yılmaz – Yalçın Üncül ile karşılaştı. İlk turun en zor karşılaşması Serhat Gökmen ve Orhan Okulu arasında idi. Orhan Okulu burada bir başladı devamını da getirdi.

Orhan Okulu, önce Serhat Gökmen, Kaan Kaya, Fatih Atlı, Furkan Durmuş Altın, Recep Taslak ve yarı finalde Ali Gürbüz’ü yenerek finale yükseldi.

Rakip Yusuf Can Zeybek ise, ilk turda güreşmeden tur atladı. Daha sonraki turlarda Semih Turgut, Tanju Gemici, Mustafa Batu, Nedim Gürel ve yarı finalde Hüseyin Gümüşalan’ı yenerek finale yükseldi.

Tabii ilk gün güreşlerinde sürprizlerden birisi Ali İhsan Batmaz’ın usta Recep Kara’yı geçmesi idi. Aynı zamanda ilk gün güreşlerinde İsmail Balaban ile Mustafa Arslan sonuna kadar mücadele ederek, seyircileri güreşe doyurdular. En geç biten karşılaşmada İsmail Balaban, Mustafa Arslan’ı geçmeyi başardı.

Bu turnuvada dikkat çeken Recep Taslak idi. İlk gün güreşlerinde elenmedi ilk 16 ve ilk sekize kadar çıkmayı başardı.

Günün sonunda mutlu sona ulaşacak 67 pehlivanın arasından finale yükselenler Orhan Okulu ve Yusuf Can Zeybek final yapmaya hak kazandılar. Uzun süren final karşılaşmasının sonunda mutlu sona ulaşan daha az yorgun olan Orhan Okulu oldu. Orhan Okulu hem kemeri kazandı hem de iki hafta sonra liderlik koltuğunu Ali Gürbüz’den devraldı.

Sekapark’ta yine dikkat çeken karşılaşmalardan ağabey Erdal Duman ile kardeşi Seçkin Duman’ın karşılaşması idi. Her iki kardeşin muhteşem güreşi sonunda mutlu sona ulaşan ağabey Erdal Duman oldu.

Büyük orta finalinde ise Aski’den Mehmet Kırat, rakibi Gölcük Belediye Sporcusu Hüseyin Soğukoğlu’nu yenerek kürsünün en üst basamağında yer aldı.

Küçük orta büyük boyda ise, Serik Belediyespor’un pehlivanı Celal Bayar Çilenker, rakibi yine Antalya’lı Adil Kıvrak’ı yenerek zirvede yer aldı.

Pehlivanlar için en zor boy olan küçük orta küçükte ise, Kocaeli’li Enes Özbek’i yenen Ankara Aski sporcusu Emirhan Saygı birinciliği kazanmayı başardı.

Deste orta boyun birinciliği Antalya derbisine sahne oldu. Hüseyin Coşkun’u yenen Ömer Bulut birinciliği rakibine kaptırmadı.

Deste orta boyda da Samsun derbisi vardı. Hüseyin Şenel’i yenen Onur Keskin zirveyi kimseyi kaptırmadı.

Deste küçük boyda da Çatalca derbisine sahne oldu. Caner Arslan’ı yenen Oğulcan Yurdakul 16 puanı kapmış oldu.

Ayak boyunun başarılı pehlivanı Denizli’den Beytullah Sarı, rakibi Barış Kemal’e zirve izni vermedi.

Tozkoparan kapışmasından gülen taraf İstanbul’dan aslen Tokatlı Yasin Uzun, Balıkesir’den Sualp Yılmaz’a birinciliği kaptırmadı.

Teşvik-2 boyunda Yalova derbisinde Muhammet Özer’i yenen Mustafa Kalyon birinciliği bırakmayacağını bir kez daha gösterdi.

Teşvik-1 boyunda ise Kocaeli derbisinde Körfez pehlivanı Alim Efe Denizci, rakibi Arda Hüseyin Karaduman’a kaybederken birinciliği kaçırmış oldu.

Minik-2 boyunda Kaan Petek, rakiplerine acımadı ve kürsünün en üst basamağında Erdem Yüksek’i yenerek ulaştı.

Minik-1 boyu ise İstanbul derbisine sahne oldu. Andrei Dermenji’yi yenen Doğukan Karakuş zirveye çıkmayı başaran isim oldu.

Evet organizasyon olarak, iyi ama iç düzenleme olarak biraz zayıf oldu. Bir de bu kadar büyük bir nüfusa sahip olan bir yerde seyircinin daha fazla olması gerekmez mı?

Üstelik belediye bedava yemek ve girişin ücretsiz olduğu bir yerde, seyircinin yetersiz olduğunu görüyorum. Tabii yağlı güreşin daha iyi yerlere gelmesi için söylüyorum bunu.

Bir de saha içinin daha geniş olduğu, bu sene ise daraltıldığı  dikkati çeken konulardan biri idi. Bir de görevli veya değil saha içinde çekim yaparken lütfen başkalarının haklarını da ihlal etmeyelim. Aynı zamanda hakemlerin de maç yönetmedikleri zaman güreşi seyre dalmaları da kötü bir durum. Bunun da ikaz edilmesi gerekiyor.

Yine de emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Her şey yağlı güreş için daha olması için!..

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.