Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

90 yıl sonra bir ilk gerçekleşti

2 min read
90 yıl sonra bir ilk gerçekleşti
90 yıl sonra bir ilk gerçekleşti

Ankara’da Gazi Paşa’yı Anma Yağlı Pehlivan Güreşleri gerçekleştirildi. Aynı zamanda, Türkiye’de bir ilk olan Ankara ASKİ Şaban Yılmaz Yağlı Güreş tesisleri açıldı.

Bildiğiniz gibi yağlı pehlivan güreşlerine ait özel bir çalışma alanı yok. Normalde tesis halinde açılan bu yağlı güreş tesisi, pehlivanların kalabileceği, antrenman yapabileceği hem açık hem de çayırı olan bir tesis.

Ankara Büyükşehir Belediyesi minderde olduğu gibi yağlı güreşte de büyük hedefler peşinde.

Yaklaşık 10 yıldır Ankara’da yağlı güreş organizasyonu da yapılmıyordu. Hatta en son Ankara Kızılcahamam’da gerçekleştirildi bundan 7 yıl önce bir daha da yapılmadı. Yine 7 yıl önce yine Ankara Sincan’da bir yağlı güreş yapılmıştı. Tabii yağlı güreşler Anadolu’da çok seviliyor. Özellikle Ankara’da bunun hastası çok. Fakat yıllardır yapılmayarak biraz unutulmuş oldu.

Burada devreye Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş devreye girdi ve 90 yıldır Ankara’da yapılmayan Gazi Paşa’yı Anma Yağlı Pehlivan Güreşleri’ni gerçekleştirdi.

Bununla da kalmayıp, yağlı güreş için bir ilk olan yağlı pehlivan güreşçileri için Türkiye’de bir ilke imza atmış oldu. Tarihi Kırkpınar’ın Altın Kemerli Başpehlivanı Şaban Yılmaz’ın ismi de verildi. Şaban Yılmaz aslen Samsun’lu. Karadeniz’in başpehlivanlarına da sahip çıkılmış oldu.

Güreşlere renk katan Başpehlivan Şaban Yılmaz’ın onore edilmesi güzel oldu. Aynı zamanda Şaban Yılmaz’a bir altın kemer hediye edildi.

Yağlı güreşin ayakta kalmasını sağlayan genelde belediyeler ve ağaların katkılarıyla oluyor.

Ankara ASKİ aynı zamanda hem minderde ve hem de yağlı güreşçilerine sahip çıkıyor yağlı da altın kemerli başpehlivanlar ve minderde dünya, Olimpiyat ve Avrupa şampiyonları yetiştiriyor.

Böyle bir tesisin yağlı güreşe kazandırılmasında emeğe geçenlere teşekkür ediyoruz.

Diğer belediyelere, başkanlara ve ağalara örnek olur diyoruz. Emeği geçenleri kutluyoruz…

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.