Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

İki pehlivan, bir baba!..

3 min read
İki pehlivan, bir baba!..
İki pehlivan, bir baba!..

Yuntdağı güreşlerinden dönerken iki pehlivan, bir baba ve bir de baba oğul kaza geçirdi. Kaza sonucu bir pehlivan, bir baba ve bir baba oğul hayata gözlerini ne yazık ki yumdu.

Arabanın orta refüje çarpması sonuç alev aldı ve yandı. Tabii öncelikle hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yaralılara da acil şifalar diliyoruz.

Milli sporcu ve aynı zamanda ayak boyunun pehlivanı Beytullah Sarı şu anda hastanede yoğun bakımda. İnşallah iyileşecek. Ne yazık ki bir kardeş ve bir babadan olurken, aynı zamanda belki de sadece amacı iyilik olan komşu veya akrabası baba ve oğulu da kaybetmenin üzüntüsünü yaşayacak. Peki geride kalan anneler ve eşler bu acıya nasıl dayanacak?

Gazlı arabaların böyle bir sorunu var, belki de araba yanmasa kurtulma ümitleri olabilir miydi? Bilemiyorum… Ama, insanlar zaten zor şartlarda bu güreşlere gidip geliyorlar. Geçen yıllarda yazdığımız yazılarda bu konulara değinmiştik. Bir de uykusuz yola çıkıyorlar. Geçenler de Finike pehlivanları da kaza geçirmişti. Hatta başpehlivanlardan biri de bu Manisa civarında kaza geçirmişti.

Mesela bu hafta yaklaşık haftanın 5 günü güreş var. Bakalım bu güreşler gitmek için pehlivanlar oradan oraya koşturuyorlar. Tabii yaz sezonu para kazanmaları gerekiyor. Bunun için de hemen her güreşe gitmek için mücadele ediyorlar. Ekmek parası kazanmak zor. Her zaman olduğu gibi…

Üstelik bu pehlivanların, zorluklar arasında bir de kariyer yapmaları gerekiyor. Pehlivanlık veya sporcu olanların çoğunun maddi durumu iyi değil. Maddi durumu iyi olanların da genel de bu işlerle uğraştığı yok. Kısacası gariban çocukları genelde başarıyı yakalıyor. ‘Çaresizseniz çare sizsiniz.’ Bunların çoğuna sponsor bulunması gerekiyor. Zor şartlarda bir yerlere gelmeye çalışıyorlar. Daha önce bu güreşi 50 yıldır takip edenlerin anlattığına göre. Çok zor şartlar arasında yapılıyor. Sadece bu spor değil diğer spor branşlarında da aynı şekilde.

Şimdi gelelim Beytullah Sarı, ailesi ve yakınlarına… Çok önemli bir olay çok üzücü… Bundan sonra ne yapılabilir. Öncelikle bir an önce iyileşmesi için gereken tedbirleri sanıyorum yetkililer aldılar. Bundan sonra da bu pehlivanın her iki federasyon tarafından da gereken maddi ve manevi yardımın yapılmasını bekliyoruz. Hem minderci, hem de yağlı güreşçi. Aynı zamanda çok başarılı bir güreşçi. Hatta geçenlerde konuşmuştuk. Sen Ayak boyunu geçmiştin neden hala Ayak Boyu’nda güreşiyorsun dedim. O da kilo problemi nedeniyle Ayak Boyu’nda güreşmeye devam edeceğim dedi. Beytullah hemen hemen girdiği tüm turnuvalarda başarılı oldu. Geçen yıl 33 birincilik bu yıl da 7 birincilik kazanmış bir pehlivan. Hatta sen büyüyünce Hüseyin Çokal gibi 3 kez altın kemere kazanarak, sürekli kemeri takarsın diye söylemiştim.

Beytullah inşallah şifa bulur ve eski günlerine geri döner ve altın kemeri de alır. En azından bu büyük üzüntüleri atlatır ve sağlığına kavuşur. Tek dileğimiz bu. Beytullah Sarı’nın bu olayları atlatması için büyük bir manevi ve maddi desteğe ihtiyacı olduğu kesin. Kolay olmayacak. Çünkü büyük bir travma var.

Tabii öncelikle tek dileğimiz en azından Beytullah Sarı’nın eski günlerine geri dönmesi ve sağlıklı olması.

Allah geride kalanlara sabır versin. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Güreş camiasının da başı sağ olsun.

 

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.