Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Seyirci sadece güreş seyretmek istiyor!..

3 min read
Seyirci sadece güreş seyretmek istiyor!..
Seyirci sadece güreş seyretmek istiyor!..

Yağlı güreş sezonu açıldı. Kumluca’da başlayan güreşlerin ikincisi Çalı’da yapıldı. Ama ne güreşler… Güreşten başka her şey var… Sanki Ata sporu gitmiş, pankreas gelmiş…

Yağlı güreşi güzel kılan öncelikle saygı ve sevgi oluşu. Başlangıcı da sonu da tam bir centilmenlik havası içinde geçmesi. Fakat Çalı’da güreşler de yok yok!. Gözünü patlatan mı ararsın, yoksa el ense yerine tokat mı? Çoğu pehlivan sakatlandı. İlk yardımın en çok yaşandığı güreşlerden biri oldu galiba…

Hakemlerin de işlerine dikkat etmemesi sonucu faullü güreşler ortaya çıktı. Kulede küçük ekranda nasıl gördüler bilmiyorum ama, dev ekranda nasıl faul olduğunu gösterdiler. Tabii hakemlerin kararları buna rağmen değişmedi. Gözü patlayan da patlatan da diskalifiye olurken, bir diğer güreşte gözüne dikiş atılan pehlivan elenmiş oldu.

Hakemlerin işlerini biraz daha dikkatli yapmalarını istiyoruz. Bu duruma gelmeden önce müdahale edilse daha iyi olmaz mı?

Seyircinin olmadığı güreşleri televizyondan takip etmeye çalışan seyirci sadece güreş seyretmek istiyor. Bunun için de hereksin işini doğru yapması gerekmez mi? Yalnızca biraz daha dikkat istiyoruz!..

Tabii bir güne sığdırılan güreşler çabuk çubuk bitirilmeye çalışılınca hem hatalar çoğalıyor. Hem de bir karışıklık ortaya çıkıyor. Biraz daha erken güreşleri başlatmak daha iyi olacak gibi. Çünkü bir güne sığdırmak zor oluyor.

Küçük boyları erkenden güreşe başlatıyorlar. Fakat artarda salınan boylar hakemlerin işini de zorlaştırıyor. Bir hakem bir kaça maçı kontrol etmek zorunda kalıyor. Bu durumda da alt boylarda güreşen güreşçilerin takibi zorlaşıyor.

Bunun için organizasyonun daha iyi yapılması gerekiyor. Büyük bir karışıklık içinde bu işin içinden çıkmak da maçı yöneten hakemlerin işlerini zorlaştırıyor.

Aynı şekilde cetvel hakemlerinin de işi zor. Bu gürültüde isimleri doğru anlamak ve yazmak gerçekten zor oluyor. Bazı hakemler çok güzel yazmasına rağmen, bazı hakemlerde bunları hatalı yazabiliyor.

Güreşçilere numara verilse ve bilgisayar kayıtları oluşturulsa bu karışıklık da engellenir diye düşünüyoruz.

Mesela güreşen pehlivan sayısı çok olduğu için hakem tanımıyorsa karışıklık olma ihtimali yok mu?

Ayrıca televizyon yayını yapılıyor, canlı olarak. Başpehlivanları genelde tanıyorlar. Başaltı pehlivanlarının da bir kısmını tanıyorlar. Daha alt boylara düştüğü zaman yayını sunan spiker için iş zorlaşıyor.

Bunun için mesela kispetlere lisans numaraları işlense bir çözüm bulunmuş olur diye düşünüyoruz.

Ayrıca güreş yayınından çok gelen giden kişilerin tanıtım merasimi yağlı güreş seyircilerinin en çok kızdıkları konu. Bu konuları daha basit yoldan halletmek mümkün müdür? Bir de davul mu mehteran mı bunun kararı da henüz verilmiş değil!..

Şöyle bir yeniden bir derleme her konuda yapılsa daha iyi olmaz mı?

Değerli Sporseverler TV izleyicileri : Daha detaylı bilgi için lütfen videoları izler misiniz? Sporseverler Tv YouTube kanalımı beğenmeyi unutmayınız. Sporseverler Tv YouTube kanalıma abone olup bildirim zilini açtığınız takdirde yeni videolardan haberdar olursunuz…

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.