Sporseverler TV

Doğru Yorumun Adresi

Efsane hayata gözlerini yumdu!..

3 min read
Efsane hayata gözlerini yumdu
Efsane hayata gözlerini yumdu

Yaşayan efsanelerden Tarihi Kırkpınar’ın altın kemerli Başpehlivanı hayatını kaybetti.
Tarihi Kırkpınar’da 1976, 1977 ve 1978 yıllarında altın kemeri 3 kez üst üste alarak, sürekli altın kemerin sahibi olan Başpehlivan Aydın Demir hayata gözlerini yumdu.
Daha önce siyah – beyaz televizyonlarda ilk kez çocukluğumuzda seyrettiğimiz efsane Başpehlivan Aydın Demir yağlı güreşe damgasını vuran isimlerin başında geliyor.
Hatta Kocaeli Karamürsel’e altın kemeri getiren ve Karamürsel’i altın kemerliler şehri yapan isimlerin başında geliyor.
Aydın Demir’in açtığı bu yol ile arkasından gelenler de onu örnek alarak Karamürse’li altın kemerli pehlivanlar diyarı haline getirdiler. Ahmet Taşçı gibi.
Ama devrimi yapan ve kemerin yolunu açan isim Aydın Demir idi. Aydın Demir, yaptığım röportajda da anlattığı gibi, abisinin yönlendirmesi ile yağlı güreşe başlamış. Yağlı güreşte de büyük aşama kaydetmiş isimlerden biri. Kocaeli’ye ve Karamürsel’e yağlı güreşi sevdiren ve gençleri yönlendiren isimlerin bir tanesi Aydın Demir.
“Başarının yolu çalışmaktan geçer.” sözü Aydın Demir’e ait. Anlattığına göre, gece 3’te kalkıp çalışmaya başlarmış. Hatta Kırkpınar başlamadan 6 ay önceden hazırlıklara başlar. Ege Bölgesi’ne giderlermiş ve 6 ay boyunca güreşe hazırlık yaparlarmış. Kapkara yanmış olarak geri dönerlermiş Karamürsel’e. Orada rakiplerini çoğu ile antrenmanlar yaparmış. En zorlu rakibi Kara Ali zorlu güreşler yaparmış. Tarihi Kırkpınar’a çok iyi hazırlanırmış ve sonunda başarı gelirmiş.

Tabii çalışmadan başarı gelmez. Aydın Demir de bunu yapmış ve başarmış. Genç pehlivanların yolunu açmış. Altın kemeri sürekli olarak kazanmak istiyorsanız çalışmaya devam etmek ve uyku düzenini çok dikkat etmek gerekiyor. Aydın Demir’in bizzat kendi sözleri.
Bir gün Karamürsel’e gitmiştik. Aydın Demir ile röportaj yapabilir miyiz diye sordum? Ben evini biliyorum dedi arkadaşım ve birlikte gittik kahvehanede yakaladık. Biz de hiç hazır olmadığımız halde bir daha böyle bir fırsat ele geçmez diye kahvehanede röportajımızı yaptık. Kendisini ilk defa canlı olarak orada gördüm. Daha önce televizyonda seyrettiğim dev adam Başpehlivan Aydın Demir. Gerçekten beyefendi birisi, aynı zamanda kibar. Allah rahmet eylesin ve geride kalanlara sabır versin diyoruz. Efsane Karamürselli Aydın Demir bu kez güreşi kaybetti… Ailesine, yakınlarına ve tüm güreş severlere başsağlığı diliyoruz. Allah (C.C.) rahmet eylesin…

Aynı zamanda dededen ve babadan pehlivan Balıkesir Bandırma’lı 1979 ve 1985 yıllarında altın kemeri kazanan Tarihi Kırkpınar Başpehlivanı Sabri Acar da hayatını kaybetti. Ailesine, yakınlarına ve tüm güreş severlere başsağlığı diliyoruz. Allah (C.C.) rahmet eylesin…

Yine Tekirdağ’lı Tarihi Kırkpınar Başpehlivanı Süleyman Kaplan da hayata gözlerini yumanlar arasında.
Hayatını kaybeden Başpehlivanlar Aydın Demir, Sabri Acar ve Süleyman Kaplan’ın ailesine, yakınlarına ve tüm güreş severlere başsağlığı diliyoruz. Allah (C.C.) rahmet eylesin…

Not: Bugün rahmetli Cengiz Elbeye’nin de ölüm yıldönümü. O’nu da rahmet anıyoruz…

About Author

Copyright © Tüm Hakları Saklıdır. | AjansR | Newsphere by AF themes.